İçoğlanı Nedir Hakkında Bilgi

İçoğlanı Nedir

İçoğlanı anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

İçoğlanı Nedir, İçoğlanı Ne Anlama Gelir, İçoğlanı Ne Demektir, İçoğlanı Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

İçoğlanı ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

İçoğlanı Anlamı

Osmanlılarda, devşirmeler arasından seçilerek türlü devlet ve saray görevleri için aday olarak yetiştirilen gençlere verilen ad. İçoğlanlığı Osmanlı sarayında I. Bayezit zamanında kurumlaştı. Devşirmeler, önce devlet merkezine, sonra divanıhümayuna getirilir, padişah, arz odasında bunları tek tek görürdü. Kapıağası, padişahın buyruğuyla en iyilerini seçer, diğerleri acemiocağı için yeniçeri ağasına gönderilirdi. Seçimde saray ağası, sarayı amire hocası da bulunur ve titiz davranılırdı. Seçilenler devletin çeşitli saraylarına dağıtılır, eğitim ve öğretimden geçirilir, yetenekli olanlar Topkapı Sarayı’na alınırlardı.

Konu ile ilgili aramalar: İçoğlanı Nedir İçoğlanı ödev ara İçoğlanı kelime anlamı İçoğlanı sözlükte ara İçoğlanı ansiklopedi bilgi bankası ara İçoğlanı ne demek İçoğlanı neye denir

İçoğlanı ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver