İçe Doğru Uzayan Ayak Tırnakları

İÇERİ DOĞRU BÜYÜYEN AYAK TIRNAKLARI:
Ayak tırnaklarının (özellikle baş parmaktaki tırnağın) üst dış köşeleri aşağı doğru uzar ve çevredeki deriye batar.

ayak tırnağım batıyor, tırnağım etime batıyor, tırnağım içe doğru uzuyor
Nedeni: Birçok nedeni vardır; başparmağın tırnağı genellikle küçüktür, parmağın kendisi büyük ve yumuşaktır ve tırnağın çevresini sarar. Tırnak düz değil de köşeleri yuvarlak kesilirse, tırnağın batması olasılığı artar. Başparmağı sıkıştıran pabuçlar da tırnağı deriye gömerek içe doğru büyümesini kolaylaştıracaktır.

Belirtileri:
Başparmakta deri kıvrımları çevresinde ağrı. Bu deri kıvrımlarının kolayca mikrop kapması.

Sponsorlu Bağlantılar

Korunma:
Ayağı sıkan dar ayakkabı giymeyin. Tırnakların kenarlarını aşağıya doğru kesmeyin. Her zaman dümdüz kesin.

tırnak nasıl kesilir doğru tırnak kesimi
Tedavi/Kendi kendine tedavi:
Tırnak kızarır, mikrop kaparsa, doktorunuza gösterin. YAZININ DEVAMINA GİT

Sponsorlu Bağlantılar:

Uzman tedavisi:
İçe doğru büyüyen tırnaklar için çok etkili iki tedavi yöntemi vardır; bunların ikisi de bir ortopedi uzmanınca yapılmalıdır. Birincisi lokal anestezi altında tırnağın çıkarılmasıdır. Tırnak yatağı, kabuk düşene kadar her gün antiseptik pansumanlarla korunur; daha sonra başparmak açıkta iyileşmeye bırakılır. Bu sürede, burnu açık sandallar giyilmelidir. Tırnak yeniden uzar. Yeniden uzarken normal büyür ya da yeniden içe büyüyerek mikrop kapar.

Bu tedavi etkili olmazsa, cerrahın yapabileceği tek şey tekrar büyümemesi için tırnak kökünü tahrip etmektir. Bu, sanıldığı kadar korkunç bir müdahale değildir. Ağrılı değildir ve hastanede yatmak gerekmeden, lokal anestezi altında yapılabilir. Tırnak yatağı, tırnak olmadan çok çirkin görünmeyecektir.
Aramalar: ayak tırnağım batıyor, başparmağımın tırnağı ayağıma bayıtor, batık tırnak için ne yapılır, tırnak batmasının tedavisi

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver