İç organlarımız nelerdir, iç organların yerleri ve görevleri resimleri

Etiketler: iç organlarımız, iç organlar nelerdir, , organlarımızın görevleri, iç organların yerleri, iç organlarımızın görevleri, iç organlarımızın resmi, iç organlarımız ve görevleri, iç organlarımız resimli anlatım, 2sınıf iç organlarımız, iç organlarımızın yerleri, iç organlarımız hangileridir, iç organlarımızın resmi ve görevleri, organlarımız nelerdir, organlarımız resimli, iç organlarımız 2 sınıf, iç organlarımızda kas varmıdır, iç organlarımızın resimleri, ince bağırsak yapımı, organlarımız ve görevleri, iç organlarımız ve görevleri resimli, iç organımız nedir, iç organlarımız ve görevleri 2sınıf, 2 sınıf iç organlarımız,

İç Organlarımız Nelerdir? İç Organlarımızın Resimli Konu Anlatımı Varmıdır?

Sponsorlu Bağlantılar

İç Organlarımızı Tanıyalım

İç Organlarımız Nelerdir? İç Organlarımızın Resimli Konu Anlatımı Varmıdır?


Kalp

İç Organlarımız Nelerdir? İç Organlarımızın Resimli Konu Anlatımı Varmıdır?

İçi boşİç Organlarımız Nelerdir? İç Organlarımızın Resimli Konu Anlatımı Varmıdır? kas yapısında bir organ olan kalp göğüs boşluğu içinde her iki akciğer arasında büyük bir alanı kaplar. Etrafıİç Organlarımız Nelerdir? İç Organlarımızın Resimli Konu Anlatımı Varmıdır? perikard adı verilen bir zar ile sarılıdır. Kalpİç Organlarımız Nelerdir? İç Organlarımızın Resimli Konu Anlatımı Varmıdır? iki akciğer arasında tepesi aşağıda tabanı yukarıda bir koni gibidir. Üçte biri orta çizginin sağındaİç Organlarımız Nelerdir? İç Organlarımızın Resimli Konu Anlatımı Varmıdır? üçte ikisi sol yanındadır. Genel olarak sternum ( iman tahtası ) arkasında eğik olarak durur. Ekseniİç Organlarımız Nelerdir? İç Organlarımızın Resimli Konu Anlatımı Varmıdır? yukarıdan aşağıyaİç Organlarımız Nelerdir? İç Organlarımızın Resimli Konu Anlatımı Varmıdır? arkadan öne ve sağdan sola doğrudur.
Günde yaklaşık 100 binİç Organlarımız Nelerdir? İç Organlarımızın Resimli Konu Anlatımı Varmıdır? yılda 40 milyonİç Organlarımız Nelerdir? İç Organlarımızın Resimli Konu Anlatımı Varmıdır? tüm insan hayatı boyunca yaklaşık 2İç Organlarımız Nelerdir? İç Organlarımızın Resimli Konu Anlatımı Varmıdır?5 milyar kereİç Organlarımız Nelerdir? İç Organlarımızın Resimli Konu Anlatımı Varmıdır? hiç durmadan yaklaşık 8 ton kanı vücuda pompalar.
Büyüklüğü yetişkin bir insan kalbinin büyüklüğü yaklaşık olarak yumruğunun büyüklüğü ile eşdeğer sayılır. Taban tepe uzaklığı 12 cmİç Organlarımız Nelerdir? İç Organlarımızın Resimli Konu Anlatımı Varmıdır? en geniş yerinde 8-9 cmİç Organlarımız Nelerdir? İç Organlarımızın Resimli Konu Anlatımı Varmıdır? ön-arka çapı 6 cm. dir. Erkekte ağırlığı 280-340 gr. kadında 230-280 gr. arasındadır. Bölümleri; Sağ atrium (Sağ kulakçık) Sol atrium (Sol kulakçık) Sağ ventrikül (Sağ karıncık) Sol ventrikül (Sol karıncık)
Her canlıda dokularınİç Organlarımız Nelerdir? İç Organlarımızın Resimli Konu Anlatımı Varmıdır? organların ve hücrelerin; oksijenİç Organlarımız Nelerdir? İç Organlarımızın Resimli Konu Anlatımı Varmıdır? karbondioksitİç Organlarımız Nelerdir? İç Organlarımızın Resimli Konu Anlatımı Varmıdır? aminoasitlerİç Organlarımız Nelerdir? İç Organlarımızın Resimli Konu Anlatımı Varmıdır? yağlarİç Organlarımız Nelerdir? İç Organlarımızın Resimli Konu Anlatımı Varmıdır? vitaminler ve mineraller gibi madde ve besinlere gereksinimi vardır.
Metabolizma faaliyetleri sonucunda oluşan artık ürünlerin de vücuttan uzaklaştırılmasıİç Organlarımız Nelerdir? İç Organlarımızın Resimli Konu Anlatımı Varmıdır? vücut ısısının düzenlenmesiİç Organlarımız Nelerdir? İç Organlarımızın Resimli Konu Anlatımı Varmıdır? asit-baz dengesinin korunmasıİç Organlarımız Nelerdir? İç Organlarımızın Resimli Konu Anlatımı Varmıdır? hormonlar ve enzimlerin vücudun gerekli bölgelerine taşınması gerekir. Bütün bu işlemleri kalp ve damarlardan oluşan dolaşım sistemi yapar.
Kalp bu sistem içerisinde motor görevi yapar. Kalp dakikada 60-80 vuruş arasında değişen bir hızla kanı vücuda pompalar.

Karaciğer

İç Organlarımız Nelerdir? İç Organlarımızın Resimli Konu Anlatımı Varmıdır?

Diyaframın hemen altındaİç Organlarımız Nelerdir? İç Organlarımızın Resimli Konu Anlatımı Varmıdır? sağ taraftaİç Organlarımız Nelerdir? İç Organlarımızın Resimli Konu Anlatımı Varmıdır? yaklaşık olarak 2 kilogram ağırlığında koyu kırmızı renkte yumuşak bir organdır.
Karaciğerin görevi :
a. Proteinlerin üretilmesi ve depolanmasıİç Organlarımız Nelerdir? İç Organlarımızın Resimli Konu Anlatımı Varmıdır? protein metabolizmalarının birçok yan üretimlerinin tanzim ve kontrol edilmesi.
b. Şekerin depolanması ve kanda bulunması gereken şeker miktarının ayarlanması.
c. Vücuttaki toksik ve zararlı maddelerin nötralize edilmesi.
d. Depo edilmiş yağların kullanılması.
e. Kanın pıhtılaşması için gerekli maddelerin üretilmesi.
f. Safra ve safra tuzlarımın üretilmesi. Bunlar kanallardan bağırsaklara ifraz edilmekte ve sindirime yardımcı olmaktadırlar.
g. Kırmızı kan hücreleri ve başka kan elemanlarımın üretimi için gerekli ve önemli olan maddelerin üretimi ve depolanması.
h. Günde yaklaşık olarak 4 su bardağı (1 litre) safra salgılar.
i. Vücudun ısısını ayarlar.
j. Vücudun ihtiyacı olan su ve vitaminleri yapar.
k. Kan miktarını ayarlar.
l. Hormonların görevleri üzerinde etkili olur.

Akciğer

İç Organlarımız Nelerdir? İç Organlarımızın Resimli Konu Anlatımı Varmıdır?

Göğüs boşluğu içinde bulunan ve solunuma yarayan organ. Göğüs boşluğunun sağ ve sol yanlarında bulunan iki ayrı parçadan meydana gelmiştir. Üzeri Plevra denen bir zarla kaplıdır. İçerisiİç Organlarımız Nelerdir? İç Organlarımızın Resimli Konu Anlatımı Varmıdır? hava ile dolu olan ve “akciğer kesecikleri” denen boşluklardan yapılmıştır. Sağ akciğer üç lobaİç Organlarımız Nelerdir? İç Organlarımızın Resimli Konu Anlatımı Varmıdır? sol akciğer iki loba ayrılmıştır. İç yan yüzlerinden bronşlarİç Organlarımız Nelerdir? İç Organlarımızın Resimli Konu Anlatımı Varmıdır? atardamarlarİç Organlarımız Nelerdir? İç Organlarımızın Resimli Konu Anlatımı Varmıdır? toplardamarlar lenfalar ve sinirler çıkar. Ana görevi atmosferdeki oksijeni kan dolaşımına nakletmek ve kan dolaşımındaki karbondioksiti atmosfere çıkartmaktır.

Soluk Borusu

İç Organlarımız Nelerdir? İç Organlarımızın Resimli Konu Anlatımı Varmıdır?

Nefes borusu (soluk borusu) veya trakeaİç Organlarımız Nelerdir? İç Organlarımızın Resimli Konu Anlatımı Varmıdır? vücutta solunan havanın geçtiğiİç Organlarımız Nelerdir? İç Organlarımızın Resimli Konu Anlatımı Varmıdır? boru şeklinde bir organdır. Bu boru havayı ciğerlerimize göndermemizi sağlar.Omurgalılarda trakea havanın boğazdan akciğerlere geçişini sağlarkenİç Organlarımız Nelerdir? İç Organlarımızın Resimli Konu Anlatımı Varmıdır? omurgasızlarda dışarıdaki havayı doğrudan iç dokulara ulaştırır.
Eğer soluk borumuza kazayla yiyecek kaçarsa soluk alamayıp tıkanabilir.Bu nedenleİç Organlarımız Nelerdir? İç Organlarımızın Resimli Konu Anlatımı Varmıdır? biz yutkunurken küçük dil soluk borumuzu kapatır ve yiyeceklerin yemek borusundan aşağıya doğru gidip midemize ulaşmasını sağlar.

İç Organlarımız Nelerdir? İç Organlarımızın Resimli Konu Anlatımı Varmıdır?

İnce Bağırsak
İnce bağırsak kıvrımlı bir yüzey yapısına sahiptir ki bu besinlerin bağırsak duvarından difüzyonu ve böylece de emilimi için uygun olan yüzey alanını arttır. Yetişkin bir insanın ince bağırsağıİç Organlarımız Nelerdir? İç Organlarımızın Resimli Konu Anlatımı Varmıdır? ortalama olarakİç Organlarımız Nelerdir? İç Organlarımızın Resimli Konu Anlatımı Varmıdır? yaklaşık 7 metre uzunluğundadır.

Kalın Bağırsak (kolon)
İnce bağırsak ile anüs arasındaki kısımdır. Toplam uzunluğu 1.5 metre olupİç Organlarımız Nelerdir? İç Organlarımızın Resimli Konu Anlatımı Varmıdır? sindirim sisteminin beşte birini oluşturur. Karın içerisinde ters dönmüş U harfi şeklinde karnın sağ alt tarafından kör barsak (çekum ) ile başlar ve yukarı doğru çıkar (çıkan kolon) karaciğer altından keskin bir dönüşle karnı yatay olarak (transvers kolon) geçer Sol üst köşede yerleşen dalağın altına geldiğinde yine keskin bir dönüş yaparak sol taraftan aşağıya doğru yönelir (inen kolon). İnenkolonİç Organlarımız Nelerdir? İç Organlarımızın Resimli Konu Anlatımı Varmıdır? sigmoid kolon denilen kolonun son kısmı ile Rektumla birleşir.

Mide
Karın bölgesinin sol tarafındaİç Organlarımız Nelerdir? İç Organlarımızın Resimli Konu Anlatımı Varmıdır? kaburga kemiklerinin arkasında ve diyaframın altındaİç Organlarımız Nelerdir? İç Organlarımızın Resimli Konu Anlatımı Varmıdır? oyuk ve torba biçiminde olan bir organdır. Boş mide yaklaşık 15 – 20 santim uzunluğundaİç Organlarımız Nelerdir? İç Organlarımızın Resimli Konu Anlatımı Varmıdır? 7İç Organlarımız Nelerdir? İç Organlarımızın Resimli Konu Anlatımı Varmıdır?5 – 10 santim genişliğindedir.
Sindirim aygıtının yemek borusu ile bağırsak başı arasında bulunan kısmı olupİç Organlarımız Nelerdir? İç Organlarımızın Resimli Konu Anlatımı Varmıdır? içine giren yiyeceklerin kimyasal ve fiziksel olarak parçalandığı yerdir. Mide kendi çıkardığı asitten kendini korumak için yapışkanİç Organlarımız Nelerdir? İç Organlarımızın Resimli Konu Anlatımı Varmıdır? alkalen-bazik bir mukus da üretir.

İç Organlarımız Nelerdir? İç Organlarımızın Resimli Konu Anlatımı Varmıdır?

Böbrek
Omurgalılarda bulunan fasulye şeklinde boşaltım organlarıdırlar.
Böbreğin görevi İç Organlarımız Nelerdir? İç Organlarımızın Resimli Konu Anlatımı Varmıdır?proteinlerin parçalanması sonucunda oluşan üre gibi zararlı maddeleri vücuttan uzaklaştırırkenİç Organlarımız Nelerdir? İç Organlarımızın Resimli Konu Anlatımı Varmıdır?diğer yandan vücudun sıvıİç Organlarımız Nelerdir? İç Organlarımızın Resimli Konu Anlatımı Varmıdır? mineral ve asit-alkali dengesini de düzenler.

Pankreas
Karın boşluğunun üst tarafında ve bel omurlarının ön kısmında yerleşik bir organdır. Salgılarıyla sindirim fonksiyonuna yardımcı olur ve kan şekerini düzenler.Karın boşluğunun üst tarafında ve bel omurlarının ön kısmında yerleşik bir organdır. Salgılarıyla sindirm fonksiyonuna yardımcı olur ve kan şekerini düzenler.
Ortalama 15-20 cm uzunluğunda ve kadınlarda 55 gr erkeklerde 70 gr ağırlığındadır. Önden arkaya doğru yassılaşan pankreasın düzensiz olan biçimi çengele benzetilebilir.
Yetişkinlerdeİç Organlarımız Nelerdir? İç Organlarımızın Resimli Konu Anlatımı Varmıdır? günde 800-900 cm³ pankreas özsuyu salgılanır.

İç Organlarımız Nelerdir? İç Organlarımızın Resimli Konu Anlatımı Varmıdır?

Yemek Borusu
Yenilen gıdaların ağızdan sonraki geçiş bölgesiİç Organlarımız Nelerdir? İç Organlarımızın Resimli Konu Anlatımı Varmıdır? boğaz.İçten dışa doğru örtü epiteliİç Organlarımız Nelerdir? İç Organlarımızın Resimli Konu Anlatımı Varmıdır? düz kas ve bağ dokudan oluşmuştur. Besinler yemek borusundan geçerken yemek borusu peristaltik hareketler yapar. Yemek borusunda sindirim gerçekleşmez. Besinler yemek borusundan mideye geçiş yapar. Yemek borusu ağız ve mideyi birleştirir.

Dalak
Karın boşluğunun solundaİç Organlarımız Nelerdir? İç Organlarımızın Resimli Konu Anlatımı Varmıdır? midenin arka tarafında bulunan dalak; eskimiş kırmızı kan hücrelerini yok ederİç Organlarımız Nelerdir? İç Organlarımızın Resimli Konu Anlatımı Varmıdır?gerektiği zaman da yeni kırmızı kan hücreleri imal eder. Sıtma ve tifo gibi bulaşıcı hastalıklar veya kansızlık sonucu dalak hastalanabilir.

Apandis
İnsanlardaİç Organlarımız Nelerdir? İç Organlarımızın Resimli Konu Anlatımı Varmıdır? kalın barsağın bir çıkıntısı olan körbarsağın alt bölümüne tutunmuşİç Organlarımız Nelerdir? İç Organlarımızın Resimli Konu Anlatımı Varmıdır? serbest olan öbür ucu çıkmaz halinde sonlanan solucan şeklinde bir barsak çıkıntısı. Bu çıkıntının uzunluğuİç Organlarımız Nelerdir? İç Organlarımızın Resimli Konu Anlatımı Varmıdır? 7-12 cm. dir.Görevi bademciklerin ve lenf düğümlerinin görevine benzer; kalınbağırsakta bulunan mikropları yok ederek hastalık yapmalarını önlemeğe çalışır.

Safra kesesi
Karaciğerden salgılanan safranın toplandığıİç Organlarımız Nelerdir? İç Organlarımızın Resimli Konu Anlatımı Varmıdır? karacigerin alt kısmında bulunan torba şeklinde bir organ.Kesenin göreviİç Organlarımız Nelerdir? İç Organlarımızın Resimli Konu Anlatımı Varmıdır? safrayı depolayıpİç Organlarımız Nelerdir? İç Organlarımızın Resimli Konu Anlatımı Varmıdır? yoğunlaştırmakİç Organlarımız Nelerdir? İç Organlarımızın Resimli Konu Anlatımı Varmıdır? ve gerekli aralıklarla oniki parmak barsağına safra salgılamaktır.Yemek yendiği zaman safrakesesi kasılır ve konsantre safra ince barsağa akar ve yemeklerin sindirilmesine yardım eder.
Anüs (makat)
Sindirim kanalının bitiş kısmı. Dışkılar boşaltım sırasında anüsten geçerek vücuttan atılırlar.

Rektum
Kalın bağırsağın son bölümüdür. Anüse açılır. Dışkının atılımdan önce tutulduğu yerdir. Rektumun son birkaç santimetresi deriye benzer bir doku ile kaplıdır. Kalın barsağın genişlemesi sonucu oluşan ortalama 15 cm uzunluğunda olup sindirim sistemimizin son kısmıdır.

Onikiparmak Bağırsağı
Onikiparmak bağırsağı midenin hemen ötesinde 5 – 10 santim kadar uzayan incebağırsağın bir kısmıdır. C harfi görünümündedir. Bu bağırsağın her zaman mide ile ilişik görülmesinin nedeni iseİç Organlarımız Nelerdir? İç Organlarımızın Resimli Konu Anlatımı Varmıdır? mideye tesir eden rahatsızlıkların çoğunlukla onikiparmak bağırsağını da etkilemekte olmasından ileri gelmektedir.
Onikiparmak bağırsağının çeperi gıda maddelerinin sindirimine yardımcı olan bazı usareleri üretmektedir.. Safra onikiparmak bağırsağında depo edilmektedir ve pankreas usareleri da bu bağırsağa dökülmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver