İç Mimar ne iş yapar, nasıl olunur, ne kadar maaş alır 2013-2014

Etiketler: İç Mimar, İç Mimar hakkında, İç Mimar ile ilgili bilgi, İç Mimar mesleği, İç Mimar nasıl olunur, İç Mimar olmak için, İç Mimar olmak için hangi okulu okunmalı, İç Mimar özellikleri , İç Mimar ne yapar, Meslek, meslek eğitimi, meslek okulları, meslek okulu, meslek yüksek okulu, meslek yüksek okulları, sağlık meslek liseleri, sağlık meslek lisesi, meslek liseleri, meslek lisesi, ticaret meslek lisesi, kız meslek liseleri, kız meslek lisesi, endüstri meslek lisesi, anadolu meslek liseleri,

 

İç Mimar Görevleri
Müşterinin isteklerini ve ihtiyaçlarını saptar, Mekanda yapılması gereken değişiklikleri ve konulacak eşyaları tasarlar, Tasarımın krokisini çizer, kullanılacak malzemenin ve satın alınacak eşyanın kalitesine göre fiyatını ve işçilik ücretini hesaplar, Dekorasyon malzemelerinin ve mobilyaların satın alınmasında müşteriye yardımcı olur, Mobilyaların, halı ve perdelerin yerleştirilmesini sağlar.

Sponsorlu Bağlantılar

 

İç Mimar Kullanılan Malzemeler
Bilgisayar, kalem, rapido, cetvel takımı ile diğer kırtasiye malzemeleri.

 

İç Mimar Özellikleri
İç mimar olmak isteyenlerin, Normalin üstünde genel yeteneğe, Şekil ve uzay ilişkilerini görebilme, renkleri ayırt edebilme, zihinde canlandırabilme özelliklerine, yaratıcı güce, Görsel sanatlara ilgili, Eleştiriye ve yeniliklere açık kişilik özelliklerine, Bir işi planlayıp uygulayabilme yeteneğine, başkalarını etkileyebilme gücüne sahip olmaları gerekir.

 

İç Mimar Okulu
Bu mesleğin eğitim yerlerine, hem özel yetenek sınavıyla hem de MF-4 ve TM-1 puanıyla öğrenci alınmaktadır.

 

İç Mimar Okulu Kaç Yıllıktır
Eğitim süresi, yabancı dilde eğitim yapan üniversitelerde 5 yıl, diğer üniversitelerde 4 yıldır.

 

İç Mimar Diploma
Eğitimini başarı ile tamamlayanlara “İç Mimarlık”, “İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı”, “İç Mimari ve Çevre Tasarımı” lisans diploması ve “İç Mimar” unvanı verilir.

 

İç Mimar Çalışma Alanları
İç mimarın çalışma yeri tasarım aşamasında büro, uygulama ve denetim aşamasında yapılar, malzemenin yapımı aşamasında ise atölyeler ve fabrikalardır. Genellikle özel sektörde çalışma olanağı bulabilirler veya kendilerine ait işyeri açabilirler. İç mimari ve dekorasyon ülkemizde sürekli olarak gelişmektedir. Bu nedenle, gelecekte nitelikli, özgün zevklerini ortaya koyabilen iç mimarlara ihtiyaç duyulacaktır.

 

İç Mimar Meslekte İlerleme
İşyerlerinin özelliğine göre kişi, idari ve teknik yöneticilik yapabilmektedir. İşletmelerin Araştırma, Geliştirme ve Proje Departmanlarında Yönetici ve Üretim Müdürü olma imkanı bulunmaktadır. Lisans eğitiminden sonra yüksek lisans ve doktora yaparak akademik kariyer yapılabilir ayrıca üniversitelerde, araştırma görevlisi, yrd. doçent, doçent ve profesör olarak görev yapabilirler. Meslekte ilerleme daha çok tecrübeye bağlıdır. Çeşitli oda ve kuruluşların düzenlemiş oldukları proje yarışmalarına katılarak derece almak meslekte ilerleme açısından önemli bir aşamadır. Bakanlık ve Yükseköğretim Kurulu (YÖK) iş birliği ile açılan Ortaöğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans ya da Pedagojik Formasyon Programını başarı ile tamamlayan iç mimarlar meslek liselerinde ders verebilirler.


Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver