Huzursuz Bacak Sendromu, Huzursuz Bacak Sendromu Belirtileri, Huzursuz Bacak Sendromu Hastalığı

huzursuz bacak sendromu ne demek, huzursuz bacak sendromu neden olur, huzursuz bacak sendromu nedenleri, huzursuz bacak sendromunun belirtileri

Huzursuz bacak sendromu nedir?

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Huzursuz bacak sendromu daha çok bayanların korkulu rüyası olan, uyku esnasında dinlenirken kendini gösteren, hareket etme ihtiyacı doğmasına yol açan sıhhatimizi bozmaya yönelik bir sağlık problemidir. Bacaklarda ortaya çıkan bu sorunlar neden kaynaklanır, neden sadece bacakları esir ve vücudun başka hangi bölümlerinde hissedilir, Bayındır Hastanesi İçerenköy Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü’nden Doç. Dr. Cihangir Yurdoğlu’dan öğreniyoruz.

 

Dr. Cihangir Yurdoğlu, huzursuz bacak sendromunun yaratmış olduğu sıkıntıların çok erken yaşlarda ortaya çıktığını, bazen sinsice ilerlediğini ve zamanla kendini gösterdiğini açıkladı. Genellikle 20’li yaşlarda ki bayanlar bu sorunun tehdidi altındadır. Huzursuz bacak sendromun nedenleri arasında en büyük rol genetik faktörlerdir. Ailesinin geçmişinde bu rahatsızlığı yaşayan biri varsa, huzursuz bacak sendromu riski taşıyor demektir.

Huzursuz bacak sendromu bazı zamanlarda 40’lı yaşlarda ortaya çıkmaktadır. Ancak bu yaşlarda ortaya çıkan huzursuz bacak sendromunun altında başka bir hastalığın var olduğunu söyleyen Yurdoğlu, hekimlerin bu tür durumlarda ayrıntılı tetkikler istediğini açıkladı. 40 yaşından sonra ortaya çıkan bu sorunun en büyük nedeni ise demir eksikliğinden kaynaklı kansızlıktır.

Huzursuz bacak sendromu nedenleri

Huzursuz bacak sendromu hastalarının yüzde 20′si demir eksikliğinden kaynaklı bu soruna yakalanmış olup, bazıları da genetiktir. Bunların yanı sıra diyabet, böbrek yetmezliği, guatr, bazı nörolojik hastalıklar ve varis huzursuz bacak sendromuna yol açan sorunlardır. Ayrıca gebeliğin ilk üç ayında nadirde olsa kadınlarda bu sendroma rastlamak mümkündür.

Huzursuz bacak sendromu belirtileri ise; uyuşma, ürperme, karıncalanma, yanma ve bazen hastanın da tarif edemediği şikayetlerdir.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver