Hürriyet Ve İtilaf Fırkası Nedir Hakkında Bilgi

Hürriyet Ve İtilaf Fırkası Nedir

Hürriyet Ve İtilaf Fırkası anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Hürriyet Ve İtilaf Fırkası Nedir, Hürriyet Ve İtilaf Fırkası Ne Anlama Gelir, Hürriyet Ve İtilaf Fırkası Ne Demektir, Hürriyet Ve İtilaf Fırkası Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Hürriyet Ve İtilaf Fırkası ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Hürriyet Ve İtilaf Fırkası Anlamı

İttihat ve Terakki Cemiyeti’ne karşı olanların kurduğu siyasal cemiyet. Hürriyet ve İtilâf Fırkası 21 Kasım 1911′de kuruldu. Programında teşebbüsü şahsiyi (özel girişim), ademi merkeziyetçiliği (yöresel yönetimlere daha çok yetki tanınması) ve Osmanlı toplumunu oluşturan uluslar arasında eşitliği savunur görünüyordu. Mahmut Şevket Paşa’ya yapılan suikasttan sonra (11 Haziran 1913) resmen kapatılmakla birlikte, çalışma olanağı da bulamadı.

Mondros Mütarekesi’nden sonra İttihat ve Terakki iktidardan düşüp liderleri Osmanlı sınırları dışına kaçınca, 4 Şubat 1920′de yeniden çalışmaya başladı. Bu ikinci döneminde, İngiliz Muhipleri Cemiyeti’yle birlikte Kurtuluş Savaşı’na karşı çıktı; Anadolu’daki Kurtuluş Savaşı’na karşı ayaklanmalar düzenledi ve destekledi.

Konu ile ilgili aramalar: Hürriyet Ve İtilaf Fırkası Nedir Hürriyet Ve İtilaf Fırkası ödev ara Hürriyet Ve İtilaf Fırkası kelime anlamı Hürriyet Ve İtilaf Fırkası sözlükte ara Hürriyet Ve İtilaf Fırkası ansiklopedi bilgi bankası ara Hürriyet Ve İtilaf Fırkası ne demek Hürriyet Ve İtilaf Fırkası neye denir

Hürriyet Ve İtilaf Fırkası ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver