Hürmüz Nedir Hakkında Bilgi

Hürmüz Nedir

Hürmüz anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Hürmüz Nedir, Hürmüz Ne Anlama Gelir, Hürmüz Ne Demektir, Hürmüz Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Hürmüz ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Hürmüz Anlamı

Zerdüşt Tanrısı Ahura Mazda’nın Arapçalaştırılmış adı. Vesta dilinde Ahura Mazda denen bu tanrıya, Pehlevi dilinde Ormazd ya da Oharmazd denir. Zerdüşt dininin en büyük tanrısıdır. Sözcük anlamı “bilgelerin en yetkini tanrı”dır. İranlıların en büyük dini Mazdeizm, adını bu tanrıdan almıştır. Kimi araştırıcılar kökeninin Hint Tanrısı Varuna’dan, kimileri de Yunanca gök anlamındaki Uranus’tan geldiğini ileri sürmektedir. Kimileri ise İran’da Zerdüşt dininden önce var olan bir dinin üç büyük tanrısından biri olduğunu iddia ederler. Hürmüz, Zerdüşt inanışına göre iyilik tanrısı ve gökyüzü ordusunun başıdır. Kötülük Tanrısı Ehrimen’in karşıtı olup onunla savaşır.

Konu ile ilgili aramalar: Hürmüz Nedir Hürmüz ödev ara Hürmüz kelime anlamı Hürmüz sözlükte ara Hürmüz ansiklopedi bilgi bankası ara Hürmüz ne demek Hürmüz neye denir

Hürmüz ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver