Humus Nedir Hakkında Bilgi

Humus Nedir

Humus anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Humus Nedir, Humus Ne Anlama Gelir, Humus Ne Demektir, Humus Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Humus ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Humus Anlamı

Bitki ve hayvanların toprakta parçalanması sonucu meydana gelen karmaşık yapılı, siyah organik madde. Toprağın üst kısmında bulunur.

Humus, kimyasal bakımdan başta karbon ve azot olmak üzere, demir, kükürt, fosfor, potasyum, kalsiyum, sodyum, magnezyum gibi elementlerden oluşur. Toprağa düşen bitki artığı, ısı, nem ve mikroorganizmaların yardımıyla ayrışmaya başlar. Önce çürür ve parçalanır, sonra organik moleküller, en sonunda da mineraller hâline dönüşür. Humus oluşumunu sağlayan etkenler bitki örtüsü, iklim ve toprak yapısıdır. Humus, tarımsal bakımdan çok değerlidir. Toprağın su tutma gücünü artırır.

Konu ile ilgili aramalar: Humus Nedir Humus ödev ara Humus kelime anlamı Humus sözlükte ara Humus ansiklopedi bilgi bankası ara Humus ne demek Humus neye denir

Humus ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver