Hümanizm Nedir Hakkında Bilgi

Hümanizm Nedir

Hümanizm anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Hümanizm Nedir, Hümanizm Ne Anlama Gelir, Hümanizm Ne Demektir, Hümanizm Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Hümanizm ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Hümanizm Anlamı

Orta Çağın sonlarında, batıda İlk Çağı yeniden canlandırarak Rönesans Dönemini başlatan düşünce hareketi. Hümanizm, Lâtince “insan doğası” ve “kültür” anlamına gelen “hümanitas” sözcüğünden türemiştir. “Hümanizm” sözcüğü, 15. yüzyılda Batı Avrupa’da klâsik Yunan ve Lâtin kültürünü yeniden canlandırma hareketine verilen genel bir isimdi. Bu amaçla Yunanca ve Lâtinceden çeviri yapan kişilere de “hümanist” deniliyordu. Günümüzde hümanizm; “insan sevgisi” ve “insana değer verme”, hümanist de “insan sever kişi” anlamında kullanılmaktadır. Gerçekte insan sevgisi kavramı, hümanizm hareketinin küçük bir ayrıntısıdır. Hoşgörüyle şekillenen ve kişisel varlığa kesin özgürlük tanıyan hümanizm akımı, dinin ve devletin birey üzerindeki denetim ve yönlendirmesine karşıdır. Bu anlamda hümanizm, insanın kendini yeniden keşfetmesidir. İnsana ve insanlık değerlerine büyük önem veren hümanizm akımının başlıca temsilcileri; Petrarca, Poggio, Valla, Rabelais, Erasmus, Bude ve Montaigne’dir.

Konu ile ilgili aramalar: Hümanizm Nedir Hümanizm ödev ara Hümanizm kelime anlamı Hümanizm sözlükte ara Hümanizm ansiklopedi bilgi bankası ara Hümanizm ne demek Hümanizm neye denir

Hümanizm ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver