Hükümet Nedir Hakkında Bilgi

Hükümet Nedir

Hükümet anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Hükümet Nedir, Hükümet Ne Anlama Gelir, Hükümet Ne Demektir, Hükümet Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Hükümet ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Hükümet Anlamı

Bir ülkenin siyasetini belirleyen ve bu siyasete göre devlete yön veren kurul. Diğer adı bakanlar kurulu olan hükûmet, devletin yürütme görevini elinde bulundurur. Dünya üzerinde askerî hükûmet, demokratik hükûmet gibi birbirinden farklı hükûmet türleri vardır. Meşru (Yasal) hükûmetler ulusal iradeyle onaylanan (meclisten güvenoyu alan) hükûmetlerdir. Hükûmet, başbakan ve bakanlardan oluşan, meclis ve cumhurbaşkanından bağımsız, parlâmenter sisteme özgü bir kurumdur. Bazı ülkelerde yürütme görevi halk tarafından seçilen başkanın elinde bulunur. Örneğin; Amerika Birleşik Devletleri’nde bir hükûmet ya da bakanlar kurulu bulunmaz. Tüm yetki başkana aittir ve bakan olarak adlandırılan kişiler, yalnızca başkanın yardımcılarıdır.

Konu ile ilgili aramalar: Hükümet Nedir Hükümet ödev ara Hükümet kelime anlamı Hükümet sözlükte ara Hükümet ansiklopedi bilgi bankası ara Hükümet ne demek Hükümet neye denir

Hükümet ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver