Hücre Zarı Hücre Zarının Görevleri Nelerdir

Hücre Zarı Nedir

Hücre Zarı Nedir Hücre Zarının görevleri Nelerdir
Hücre Zarı anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Hücre Zarı Nedir, Hücre Zarı Ne Anlama Gelir, Hücre Zarı Ne Demektir, Hücre Zarı Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Hücre Zarı ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Hücre Zarı Anlamı

Hücreyi biçimlendiren, seçici geçirgen ve esnek yapı. Protein, lipit (yağ) ve karbon hidratlardan oluşur. Lipitler çift tabakalı sıvı mozaik zar modelinin temelini oluşturur. Proteinler de bu lipit denizinde bulunan adacıklara benzetilir. Bunlar gömülü ya da yarı gömülü bulunur. Karbon hidratlar ise bazı protein ve lipitlere bağlı olarak yer alırlar.

Hücre zarı pek çok hücre işlevinde yer alır. Hücreyi korur. Hücre zarının dışına uzanan yapılar (proteinler ve proteinlere karbon hidrat bağlanmasıyla oluşan glikoproteinler) almaç görevi görür. Bu sayede dış ortamdan yalnızca hücrenin gereksinim duyduğu maddeler içeri alınır. Bununla birlikte almaç görevi yapan bu yapılar, çok hücrelilerde, komşu hücrenin tanınmasını ve hücreler arasında bazı bilgilerin aktarılmasını sağlar. Bu bilgiler sayesinde hücre çoğalmasının durdurulması, büyümenin düzenlenmesi vb. faaliyetler sağlanır.

Bilim adamları sigara ve diğer kimyasal maddelerin bu almaçlara zarar verdiğini bulmuşlardır. Almaçlar zarar görünce hücreler kontrolden çıkmakta ve kansere neden olabilmektedir.

Konu ile ilgili aramalar: Hücre Zarı Nedir Hücre Zarı ödev ara Hücre Zarı kelime anlamı Hücre Zarı sözlükte ara Hücre Zarı ansiklopedi bilgi bankası ara Hücre Zarı ne demek Hücre Zarı neye denir

Hücre Zarı ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver