Hücre Nedir Hakkında Bilgi

Hücre Nedir

Hücre anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Hücre Nedir, Hücre Ne Anlama Gelir, Hücre Ne Demektir, Hücre Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Hücre ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Hücre Anlamı

Bir organizmanın, yapı ve görev bakımından en küçük birimi. Hücreyi ilk defa 1665 yılında İngiliz bilim adamı Robert Hook, mantar dokusunda gözleyerek bulmuştur. “Boşluk” anlamına gelen “hücre” sözcüğünü kullanmıştır. Ancak Hook’un gördüğü şey aslında yalnızca hücrenin ölü çeperiydi.

Hücreler tek başına bulunabilir (bir hücreliler, bakteriler, bir hücreli mantarlar, algler, yüksek bitki ve hayvanların sperma ve yumurtaları). Çok hücrelilerde olduğu gibi, belirli bir görevi yapmak için farklılaşmış hücre grupları (dokular) şeklinde de bulunabilir. Çok hücrelilerin hücreleri birbirine hücre arası maddeyle bağlanmıştır (kemik ve kıkırdakta olduğu gibi) ya da bu madde aracılığıyla ilişkidedir (kan ve lenfte olduğu gibi).

Gametler, bakteriler ve parazitler bir hücrelidir. Bazı silliler ve delikliler gözle görülebilir. En büyük hücre kuş yumurtasıdır. Bugün yaşayanlardan deve kuşunun yumurtası ile 100 yıl önce Madagaskar’da yaşayan Aepyornis kuşunun sekiz litrelik yumurtası bilinen en büyük hücrelerdir. Bilinen en uzun hücreler ise aksonlarıyla birlikte yaklaşık 1 m uzunluğundaki bazı sinir hücreleridir.

Konu ile ilgili aramalar: Hücre Nedir Hücre ödev ara Hücre kelime anlamı Hücre sözlükte ara Hücre ansiklopedi bilgi bankası ara Hücre ne demek Hücre neye denir

Hücre ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver