Hububat İşleme Teknisyeni ne iş yapar, nasıl olunur, ne kadar maaş alır 2013-2014

Etiketler: Hububat İşleme Teknisyeni, Hububat İşleme Teknisyeni hakkında, Hububat İşleme Teknisyeni ile ilgili bilgi, Hububat İşleme Teknisyeni mesleği, Hububat İşleme Teknisyeni nasıl olunur, Hububat İşleme Teknisyeni olmak için, Hububat İşleme Teknisyeni olmak için hangi okulu okumalı, Hububat İşleme Teknisyeni özellikleri, Hububat İşleme Teknisyeni ne yapar, Meslek, meslek eğitimi, meslek okulları, meslek okulu, meslek yüksek okulu, meslek yüksek okulları, sağlık meslek liseleri, sağlık meslek lisesi, meslek liseleri, meslek lisesi, ticaret meslek lisesi, kız meslek liseleri, kız meslek lisesi, endüstri meslek lisesi, anadolu meslek liseleri,

 

Hububat İşleme Teknisyeni Görevleri
Planlanmış olan üretimin gerçekleşmesi için Gıda Mühendisi ve Gıda Teknikerinin gözetimi altında; İş organizasyonu yapar, Hijyen ve sanitasyonu sağlar, Üretim öncesi hazırlıkları yapar, Ham maddeleri hazırlar, Ham madde ve ürünün kalite kontrol analizlerini yapar, kullanılan alet ve ekipmanların bakım ve basit onarımını yapar, Hububat ve ürünlerini satışa hazırlar, Tahılları depolar, kahvaltılık tahıl ürünlerini hazırlar, Öğütülmüş ürünler elde eder (un, bulgur, irmik vb.), Makarna, ekmek ve çeşitlerini üretir, Bisküvi, nişasta, bulgur üretir, Kuru baklagilleri işler, Kuruyemiş çeşitlerini hazırlar, Üretim formlarını doldurur, Üretilen gıdaları ambalajlar ve depolar, İş sağlığı ve güvenliğine ilişkin faaliyetleri uygular. Kalite Yönetim Sistemi kurallarına uygun çalışır. Mesleki gelişim faaliyetlerinde bulunur.

Sponsorlu Bağlantılar

 

Hububat İşleme Teknisyeni Kullanılan Malzemeler
Eleme makineleri, Taşıma ekipmanları, Temizleme makineleri (kuru-yaş temizleme), İşleme makineleri (kırma-öğütme-kabuk soyma-ezme), Mikser makineleri, Sorteksleme makineleri, Parlatma makineleri, elek ve kalibrasyon makineleri, Dinlendirme-depolama siloları, paketleme makineleri, Yapıştırma, bantlama makinaları, basit bakım onarım aletleri, genel laboratuvar malzemeleri, Ambalaj malzemeleri, Ekmek üretim hattı (eleme-yoğurma makinaları, kes tart, konik çevirme, paşa arabaları, pişirme fırın ve ekipmanları, soğutma ekipmanları), Makarna üretim hattı (yoğurma, şekillendirme, kurutma, ambalaj, etiketleme) Bisküvi üretim hattı (yoğurma, şekillendirme, pişirme, ambalajlama, etiketleme).

 

Hububat İşleme Teknisyeni Özellikleri
Hububat İşleme Teknisyeni olmak isteyenlerin; İş disiplinine sahip, Uzun süre ayakta çalışabilen, Kimya ve biyoloji konularına ilgili, gözleri sağlam ve görme gücü yüksek, el ve parmaklarını ustalıkla kullanan, göz ve el koordinasyonunu sağlayan, sabırlı, dikkatli ve sorumluluk sahibi, İş güvenliğine dikkat eden, ayrıntılara dikkat eden, Yönergeyi izleyebilen, ekip çalışmasına yatkın, yenilik ve gelişmelere açık, dikkatli, titiz ve tedbirli olan, Laboratuvara ait araç ve ekipmanların kullanımına özen gösteren kimseler olmaları gerekir.

 

Hububat İşleme Teknisyeni Okulu
Mesleğin eğitimi; örgün mesleki ve teknik ortaöğretim okul / kurumlarının “Gıda Teknolojisi” alanının “Hububat İşleme” dalında verilmektedir. Yaygın meslekî eğitim programları yoluyla da bu alan/dalda mesleki eğitim verilebilmektedir.

 

Hububat İşleme Teknisyeni Okulu Kaç Yıllıktır
Mesleğin eğitim süresi 4 yıldır.

 

Hububat İşleme Teknisyeni Diploma
Mezun olunan mesleki ve teknik orta öğretim programına ait diploma ve “Hububat İşleme Teknisyeni” unvanını alırlar. Ustalık belgesinin yetki ve sorumluluklarını taşıyanlara mesleklerinde bağımsız “İşyeri Açma Belgesi” verilir. Mezunlar istedikleri takdirde “Ustalık Belgesi” de alabilirler.

 

Hububat İşleme Teknisyeni Çalışma Alanları
Sürekliliği ve standartları olan gıda sektöründe, gelişmiş teknolojilerden yararlanılarak üretim yapan işletmelerin çoğalması ile bu alanda eğitimli, nitelikli, yetişmiş eleman ihtiyacı her geçen gün artmaktadır. Özel sektörde hububat ürünleri üreten işletmelerde yani; un, irmik, ekmek, makarna, bisküvi, yem, bulgur, mercimek, kurubaklagil üretimi yapan işletmelerde iş bulunabilir. İş bulma olanakları olarak yöresel farklılıklar vardır. Hammaddenin (hububat) rahat temin edilebileceği ve sanayi kollarının yoğun olduğu şehir ve bölgelerde iş bulma yönünden farklılıklar vardır. Örneğin buğday nişastası imalatı sadece Gaziantep ilinde mevcuttur. Bu sebeple iş bulma imkânının bu ilde daha fazla olacağı düşünülebilir. Kamu sektöründe Hububat İşleme alanında iş olanağı yok denebilecek kadar azdır.

 

Hububat İşleme Teknisyeni Meslekte İlerleme
Hububat İşleme Teknisyenleri, çalıştıkları kurum, kuruluş ve işletmelerde ustabaşı, şef olabilirler. Bilgi, beceri ve yeterliliklerini arttırdıkları taktirde sorumlulukları ve yetkileri artacaktır.


Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver