Höyük Nedir Hakkında Bilgi

Höyük Nedir

Höyük anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Höyük Nedir, Höyük Ne Anlama Gelir, Höyük Ne Demektir, Höyük Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Höyük ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Höyük Anlamı

Belli bir yerde, yerleşme ya da yapı klarının üst üste gelmesiyle oluşan yapay tepe. Höyükler, aynı yerde kurulmuş, özellikle kerpiç yapılardan oluşan yerleşmelerin, zaman içinde yıkılarak üst üste yığılmasıyla meydana gelir. Sözgelimi, Çatalhöyük on dört yapı katından oluşur. Bunların yüksekliği yüz yıllar, hatta bin yıllar boyunca değişir. Çapları da birkaç yüz metreye kadar ulaşabilir. Höyüklerin büyüklüğü ve biçimi, yerleşmelerin büyüklüğü ve gelişimi, yerleşme süresi ve bu sürenin sürekli ya da kesintili olmasıyla doğrudan ilgilidir. Genellikle Anadolu ve Orta Doğu’ya özgü arkeolojik oluşumlardır.

Konu ile ilgili aramalar: Höyük Nedir Höyük ödev ara Höyük kelime anlamı Höyük sözlükte ara Höyük ansiklopedi bilgi bankası ara Höyük ne demek Höyük neye denir

Höyük ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver