Hotlink htaccess kodları Hotlink nasıl yapılır Hotlink nedir Hotlink plesk panel ayarları

Etiketler: Hotlink, Hotlink cpanel ayarları, sitenin resimlerini kullanmasını engelleme

Hotlink Nedir Cpanel – Plesk Panel Ayarları Haberi| Teknoloji Haberleri

Sponsorlu Bağlantılar

Hotlink Nedir Cpanel – Plesk Panel Ayarları

Web site sahiplerinin en büyük sorunları arasında hosting problemidir. Sitenizde paylaştığınız resim müzik ve indirme dosyalarınızı diğer siteler özellikle rakipleriniz sizin sunucunuz üzerinden yayın yaparak size ek bir yük oluştururlar sitenizde paylaştıklarınızı yayınlayarak Bandwidth (BW) tüketimine neden olur buda size ek masraf demektir. Hotlink koruması sayesinde bu yükten kurtulabileceksiniz. Sitenizde paylaştıklarınızı aynı anda bir kaç sitede kullanıyorsanız veya dost siteleriniz var ise onlar içinde izin verilen siteler oluşturabiliyorsunuz.

Hotlink koruması sayesinde sunucumuzda barınan bir dosya, başka bir site tarafından kullanıldığında ojinal görselin görüntülenmesi engelleniyor ve bir uyarı görseli görüntüleniyor. Böylelikle hata aldığını gören site yöneticisi, görseli kendi sunucusuna yükleyip öyle yayınlıyor. Hotlink koruması, Cpanel ve Plesk panele göre iki şekilde düzenlenebiliyor.

Cpanel kullanıcıları ;

Cpanel —> Hotlink Protection —> Enable Hotlink

seçeneği ile ayarlarını yapabilirler.

Plesk Panel Kullanıcıları ;

Windows işetim sistemi kullananlar Plesk panele girip Hotlink Protection sekmesinde ayarları yapabilirler.

Linux kullanıcıları ise Plesk yerine .htaccess kullanarak Hotlink korumasını bir çok seçenek ile etkileştirebilirler

RewriteEngine on
RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^$
RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^http(s)?://(www.)? dijitalteknoloji.net [NC]
RewriteRule .(gif|jpg)$ – [F]

Yukarıdaki örnekte görüldügü üzere gif ve jpg uzantılı dosyalarınızı artık sizden başka kimse kullanmayacak. Diğer siteleriniz veya dost sitelerimizin kullanmasını istiyorsanız aşağıdaki gibi .htaccess dosyanızı düzenlemelisiniz.

RewriteEngine on
RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^$
RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^http(s)?://(www.)? Dijitalteknoloji.net [NC]
RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^http(s)?://(www.)?MedyaCafe.net [NC]
RewriteCond %{REQUEST_URI} !^/Resimyasak.gif$
RewriteRule .(jpg|jpeg|png|gif)$ /Resimyasak.gif [NC,R,L]

Burada izin verilen siteler sadece dosyalarınızı gösterebilir. İzin vermediginiz sitelerde ise belirttiğiniz uyarı resmi çıkacaktır.

Son Aramalar: Hotlink, Hotlink cpanel ayarları, Hotlink htaccess kodları, Hotlink nasıl yapılır, Hotlink nedir, Hotlink plesk panel ayarları, sitenin resimlerini kullanmasını engelleme, web site resim koruması

hotlink koruması nedir, bir hata fotoğraf veya videonun görüntülenmesini engelliyor, bir hata fotoğraf görüntülenmesini engelliyor, plesk panel nedir nasıl kullanılır, plesk panel nedir nasil iptal edilir, plesk panelde bir adresi engelleme, rewriterule plesk ayarlama, samsung bir hata fotoğraf veya videonun görüntülenmesini engelliyor, site korumasi nedir, telefon panel nedir

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver