Horlama Esnasında Tıkanma Nedenleri Horlarken Neden Tıkanırız Horlarken Tıkanma Horlarken Tıkanma Sebepleri

tıkayıcı horlama tıkayıcı horlama nedenleri tıkayıcı uyku apnesi

Tıkayıcı tipte uyku apnesi nedenleri

Toplumuzda erişkin yaş grubunda olanların büyük bir çoğunluğunun yaşadığı bir sorun olan horlama, bazı bireylerde tıkayıcı uyku apnesi dediğimiz tipte görülmekte ve bir hayli korkutucu olmaktadır. Horlama, sırt üstü yatar pozisyonda kesintisiz bir şekilde husule geliyorsa, uzmanlar bu tip horlamanın zararsız olduğunu söylerken, uykuyu bölen ve kişinin nefesinin durmasına sebep olan tipteki horlamanın ciddi bir rahatsızlık olduğunu dile getiriyorlar. Tıkayıcı uyku apnesi sendromu denilen bu rahatsızlığın nedenleri ise, uzmanlarımız şöyle açıklıyor:

Sponsorlu Bağlantılar

Tıkayıcı uyku apnesi neden olur?

Daha çok yapısal sebeplerden kaynaklı olarak, solunum yolunun küçük olmasından dolayı tıkayıcı uyku apnesi sendromu husule gelmektedir. Ancak bu sorunun tek kaynağı solunum yolunun yapısal olarak küçüklüğü değil, aynı zamanda yaşlanmanın etkisinden dolayı dokuların gevşemesi de tıkayıcı uyku apnesi sebeplerindendir.

Tıkayıcı uyku apnesine sebep olan solunum yolunun küçük olması ve doku gevşemesi, kişinin uykusu esnasında daha da belirgin hale gelir. Uykuda solunum yolunun daralması ya da dokularda yağ birikmesinden dolayı nefes alırken nefes borusunda ters bir basınç oluşur ve kişi nefes alamayacak duruma gelerek uykusundan uyanır.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver