Hoparlör Nedir Nasıl Çalışır Nerelerde Kullanılır Hakkında Bilgi

Hoparlör Nedir Nasıl Çalışır Nerelerde Kullanılır

Hoparlör Nedir Nasıl Çalışır Nerelerde Kullanılır

Hoparlör anlamı bilgi bankası

Sponsorlu Bağlantılar

anlamı nedir, ne anlama gelir

Hoparlör Nedir, Hoparlör Ne Anlama Gelir, Hoparlör Ne Demektir, Hoparlör Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Hoparlör ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Hoparlör Anlamı

Elektrik enerjisinin ses enerjisine dönüştürüldüğü aygıt. Radyo, teyp gibi araçlarla alıcı ya da ses oluşturucu devrenin son elemanıdır. Mikrofonun yaptığı işin tersini yapar. Ancak çok geniş bir alandan duyulabilmesi için gücü mikrofununkinden daha yüksektir. En basit hoparlörde bir diyafram ve bunun merkezinde güçlü bir manyetik alan içinde dönen küçük bir bobin bulunur. Bobinden alternatif akım geçtiğinde diyaframın aynı frekansta titreşmesini ve böylece ses dalgaları yaymasını sağlar. Yüksek verim elde etmek için küçük bir diyafram ve çapı gittikçe genişleyen huni biçiminde bir boru ve daha fazla yer kaplamaması için tencere kapağını andırır elips ya da daire kesitli konik bir diyafram ve bunun merkezinde yer alan bir bobin kullanılır. Manyetik alan, kalıcı bir mıknatıs ya da elektromıknatısla sağlanır. Diyafram kalın kâğıttan yapılır ve metal bir çerçeve içine alınır ve sesin önden arkaya geçmesini önlemek için büyük bir ses emici içine yerleştirilir. Piyasadaki araçlarda, bu görevi kabin yerine getirir.

Konu ile ilgili aramalar: Hoparlör Nedir Hoparlör ödev ara Hoparlör kelime anlamı Hoparlör sözlükte ara Hoparlör ansiklopedi bilgi bankası ara Hoparlör ne demek Hoparlör neye denir

Hoparlör ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver