Honduras Nedir Nerededir, Ülke Yönetimi Ve Başkenti Hakkında Bilgi

Honduras Nedir Nerededir, Ülke Yönetimi Ve Başkenti

Honduras anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Honduras Nedir, Honduras Ne Anlama Gelir, Honduras Ne Demektir, Honduras Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Honduras ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Honduras Anlamı

Honduras Nedir Nerededir, Ülke Yönetimi ve Başkenti
Resmî adı Honduras Cumhuriyeti’dir. Başkenti Tegucigalpa, nüfusu 5 861 955 kişi (1998) ve yüz ölçümü 112 090 km2 olan Honduras’ın yönetim biçimi cumhuriyettir. Para birimi Lempira ve resmî dili İspanyolcadır. Dini Hristiyanlık olan Honduras bir Orta Amerika ülkesidir. Komşuları, batıda batıda Guatemalâ, güneyde El Salvador ve Nikaragua’dır. Kişi başına düşen ulusal gelir 1999 yılına göre 2050 $’dır. Zorunlu eğitim süresi 6 yıl olan Honduras’da ortalama ömür 68 yıldır. Başlıca kentleri; Tegucigalpa, San Pedro Sula, La Ceiba ve Choluteca’dır.

Kıyı ovaları ve ırmak vadilerinin dışında ülkenin dörtte üçü dağlıktır. Ülkenin başlıca dağları El Pital Dağı (2730 m) ve Celaque Dağı’dır. Başlıca akarsuları Patuca ve Ulua ırmaklarıdır.

Genellikle sıcak bir iklime sahiptir. İç kesimlere doğru yüksek nem oranı düşer. Tropikal bir bitki örtüsüne sahiptir. Mangrov ve palmiye ormanlarına rastlanır. Doğal kaynakları; altın, gümüş, bakır, kurşun, demir, kömür, antimon ve kerestedir. Ülkede yetişen tarım ürünleri muz, kahve, mısır, fasulyedir. Endüstrisi; dokuma, tekstil, çimento, ağaç ürünleri alanlarında gelişmiştir.

Konu ile ilgili aramalar: Honduras Nedir Honduras ödev ara Honduras kelime anlamı Honduras sözlükte ara Honduras ansiklopedi bilgi bankası ara Honduras ne demek Honduras neye denir

Honduras ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver