Hititçe Nedir Hakkında Bilgi

Hititçe Nedir

Hititçe anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Hititçe Nedir, Hititçe Ne Anlama Gelir, Hititçe Ne Demektir, Hititçe Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Hititçe ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Hititçe Anlamı

Hint-Avrupa dillerinin Eski Anadolu dalından bir dil. Hititçe, Anadolu’da devlet kuran Hititler’in dilidir. Hititler daha Kuşşar Krallığı çağından beri, çiviyazısını kullanmaktaydılar. Çiviyazısıyla yazılmış olan Hititçe metinlerin başlıcaları, Ankara’ya 150 km. uzaklıktaki Boğazköy’de (Hattuşaş) bulunmuştur. Çek bilgini Bedrich Hrozny tarafından Hitit çiviyazısı çözülünce, Hititçenin Hint-Avrupa dillerinin Eski Anadolu dalından bir dil olduğu anlaşılmıştır. Hititçeye akraba olan Luvca (Luva dili) ve Palaca (Pala dili) bugün ölü dillerdir. Anadolu ve Suriye’de yaşamış olan Hiyeroglif Hititçesi ise ayrı bir dildir. Bu dilin kları İ.Ö. 14.-8. yüzyıla aittir.

Konu ile ilgili aramalar: Hititçe Nedir Hititçe ödev ara Hititçe kelime anlamı Hititçe sözlükte ara Hititçe ansiklopedi bilgi bankası ara Hititçe ne demek Hititçe neye denir

Hititçe ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver