Histeroskopi İşlemi, Histeroskopi İşlemi Nasıl Yapılır, Histeroskopi Ne Kadar Sürer

histeroskopi neden yapılır, histeroskopi nedir, histeroskopi uygulaması, histeroskopi uygulaması neden yapılır

Histeroskopi nasıl yapılır?

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Histeroskopi, rahim içinin genellikle güvenli bir şekilde incelenmesini sağlayan bir işlem olmasına rağmen, pek çok kadında aşırı kanama, rahim ağzında yaralanma, enfeksiyon kapma yada rahim delinmesi gibi sorunlara yol açtığı için, korkuya neden olmaktadır. Histeroskop adı verilen bir aletin rahim içine sokulması ve rahim içinin histeroskop aletinde bulunan kamera ve ya mercek ile görüntülenmesi işlemine denilen Histeroskopi , kadın sağlığını tehlikeye atan sorunların tanısında kullanılmaktadır.

 

Görünüşü ile boruyu andıran histeroskop aleti lokal, genel ya da spinal anestezi uygulanması sonucu rahme sokulmaktadır. Histeroskopi işlemi miyom, polip, yapışıklık ve septum (perde) gibi sorunların tanısında kullanılır. Rahim içine girilerek gözlem yapılmasını sağlayan bu işlem, genellikle adet döneminden sonraki bir hafta içinde uygulanır. Çünkü bu dönemde rahim içinin görüntüsü Histeroskopi için idealdir.

Jnekolojik muayene masasına hasta yatırılır. Hastaya daha öncen yutması ya da vajina içeine sokması için ilaç verilir. Bu ilaç rahim ağzının açılmasını kolaylaştıracaktır. Ardından spekulum ile histeroskop aletinin geçmesi sağlanacak kadar rahim açılır. Histeroskop vajina ve rahim ağzından geçtikten sonra rahim içine gelir. Alette bulun mercek ya da kamera ile rahim içi bilgisayar monitöründen izlenir. Görüntülenme işleminin daha iyi olması için rahim içine sıvı verilir. Gerek görülürse histeroskop aletinin ucunda bulunan kesici ve yakıcı aletlerle ameliyat gerçekleştirilir. İşlem sonrası birkaç saat içinde ya da bir gün sonra hasta evine gidebilir. Kanama ve kramplar işlem sonrasında görülebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver