Hipodrom Nedir Hakkında Bilgi

Hipodrom Nedir

Hipodrom anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Hipodrom Nedir, Hipodrom Ne Anlama Gelir, Hipodrom Ne Demektir, Hipodrom Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Hipodrom ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Hipodrom Anlamı

Antik Yunan ve Roma’da at ve araba yarışlarının yapıldığı yer. Roma’da sirk olarak bilinirdi ve bunların en ünlüsü Circus Maximus’tu. Hipodrom alanı U biçiminde olur ve kenarlarında, basamaklar hâlinde yükselen oturma sıraları bulunurdu. Ortada, çevresinde yarışan arabaların döndüğü alana Spina denirdi. Antik dünyanın en büyük hipodromu, bugünkü Sultan Ahmet meydanında bulunan Konstantinopolis hipodromudur.

Burada yalnızca at yarışları ve spor karşılaşmaları değil; törenler de düzenleniyor ve idam cezaları infaz ediliyordu.

Hipodromun eni 117, boyu 480 metreye, kapasitesi de 100 000 kişiye ulaşıyordu. Kuzey ucundaki girişte büyük kemerli yapılar, duvarlarda çok sayıda heykel vardı. Ortada, Spina’da, bazıları günümüzde de bulunan anıtlar bulunurdu. Bunlardan birisi, İstanbul’daki en eski tarihî eser olan, Büyük Theodosius tarafından diktirildiği için onun adıyla anılan dikilitaştır.

Konu ile ilgili aramalar: Hipodrom Nedir Hipodrom ödev ara Hipodrom kelime anlamı Hipodrom sözlükte ara Hipodrom ansiklopedi bilgi bankası ara Hipodrom ne demek Hipodrom neye denir

Hipodrom ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver