Hipnoz

HİPNOZ

Telkin edilerek oluşturulan bir tür uyku halidir. Hipnotize edilen kişinin bilinci öyle değişir ki, kendini tümüyle hipnotizöre göre ayarlar, onun talimatlarına göre davranır. Hatta hipnotizörün bu sırada olanları sonradan anımsamaması yolundaki emrini bile aynen uygular. Hipnozun gücü, hipnotize edilenin etkilenme durumuna bağlıdır. Psikolojide hipnoz, ruhsal rahatsızlıkların tedavisinde kullanılır. Bazı doktorlar sinirsel rahatsızlıkların bazen dolaşım sorunlarının tedavisinde de hipnozdan yararlanıyorlar.

Sponsorlu Bağlantılar

Tırnak kemirmekten, sigara alışkanlığına kadar çeşitli kötü alışkanlıklar da ipnoz ile giderilebiliyor. Ancak hipnoz maalesef her zaman iyi niyetle kullanılmıyor. Tedavi amacıyla kendini hipnotizöre emanet eden bazı kadınların hipnoz sırasında şuursuz haldeyken tecavüze uğradıkları da biliniyor. Böyle davalardan ilki 1894 yılında Münih kentinde izlendi. Bir yabancı dil öğretmeninin bir baronesi, hipnotize ederek baştan çıkardığı, yine aynı yöntemle kadını kendisiyle evlenmeye zorladığı iddia ediliyordu. Amacının baronesin servetini ele geçirmek olduğu önü sürülüyordu. Adam beraat etti.

Heidelberg Eyalet Mahkemesi ise, 13 Haziran 1936 günü bir başka hipnoz davasına baktı ve bir banka memurunu ömür boyu hapis cezasına çarptırdı. Adamın bir kadını hipnotize ederek bir yıl tecavüzde bulunduğu anlaşılmıştı.

Hipnoz alanında birçok şarlatanlar da bulunmaktadır. Hipnozla tedavi olmak isteyenlere dikkatli seçim yapmaları öneriliyor.
İlgili aramalar: hipnoz nedir? hipnotizma nasıl yapılır?

Sponsorlu Bağlantılar:

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver