Hipertansiyon Nedir Hakkında Bilgi

Hipertansiyon Nedir

Hipertansiyon anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Hipertansiyon Nedir, Hipertansiyon Ne Anlama Gelir, Hipertansiyon Ne Demektir, Hipertansiyon Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Hipertansiyon ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Hipertansiyon Anlamı

Kan basıncının belirli bir değerin üstüne çıkmasıyla, kanın damar çeperlerine uyguladığı aşırı basınç. Hipertansiyonun olabilmesi için atardamardaki kan basıncı, 10 ile 16 cm. cıva ağırlığına eşit bir basınç durumuna gelmelidir. Yine toplardamarlardaki kan basıncı da 8 ile 10 mm. cıva ağırlığına eş bir basınç konumunda olmalıdır. Atardamarlarda görülen hipertansiyon, sürekli ya da paroksistik olabilir. Sürekli hipertansiyon çeşitli rahatsızlıklara neden olur. Baş dönmesi, kulak uğultusu, görme bozuklukları, kas krampları gibi. Paroksistik hipertansiyonsa seyrek görülür. Böbreküstü bezinin büyümesi sonucunda oluşur. Toplardamar hipertansiyonuysa sağ karıncığın yetersiz çalışmasından ileri gelir.

Konu ile ilgili aramalar: Hipertansiyon Nedir Hipertansiyon ödev ara Hipertansiyon kelime anlamı Hipertansiyon sözlükte ara Hipertansiyon ansiklopedi bilgi bankası ara Hipertansiyon ne demek Hipertansiyon neye denir

Hipertansiyon ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver