Hipertansiyon Belirtiler, Hipertansiyon Belirtileri, Hipertansiyon Hastalığı Belirtileri

hipertansiyon nasıl olur, hipertansiyonun belirtileri, yüksek tansiyon belirtileri yüksek tansiyon belirtileri nelerdir, yüksek tansiyon hastalığının belirtileri

Hipertansiyon belirtileri nelerdir?

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre hipertansiyon (yüksek tansiyon) hastalarının felç ve koroner kalp rahatsızlıklarına maruz kalmaları yüksek bir ihtimal olduğu için bu yüzden yüksek tansiyon belirtilerinin hissedilmeye başlandığı gibi tedavi edilmesi önerilmektedir. Hipertansiyon hastalarında hücre ve pıhtı birikimi kolay olduğu için bu sorunların husule gelmesi oldukça normaldir. 140/90 mmhg üzeri olan derelere hipertansiyon denmekte ve hipertansiyonun belirtileri şöyle açıklanmaktadır:

 

Yüksek tansiyon hastalığının belirtileri arasında sabah ensede hissedilen ağrı, baş dönmeleri, nefes darlığı gibi şikayetler ilk olarak sayabileceklerimizdir. Bunlara ilaveten baş ağrısı ve çarpıntıda yüksek tansiyon belirtileri arasındadır.

Yüksek tansiyon hastalarının çoğu bu şikayetleri yaşarken bazıları da hiçbir bir şikayetle karşılaşmamaktadır. Hatta tansiyonu aşırı yüksek olmasına rağmen bir sıkıntı yaşamayan hastalara da sık rastlanmıştır.

Bir kişinin yüksek tansiyon hastası olup olmadığını öğrenmenin en doğru yolu idrarla atılan proteininin saptanması ve kalp işlevlerinde bir değişim olup olmadığının kontrol edilmesidir. Ayrıca ve kalp duvarlarında bir kalınlaşmanın söz konusu olup olmadığı da incelenmeli ve göz dipleri kontrol edilmelidir.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver