Hillary Clinton Hayatı Yaşamı Hakkında Bilgi, Nereli Yaşı Kaç Yaşında Doğum Tarihi

Ünlülerin Biyografileri bölümümüzde bu sayfada Hillary Clinton Hayatı Yaşamı Hakkında Bilgi, Nereli Yaşı Kaç Yaşında Doğum Tarihi, biyografisi ve kısaca yaşam öyküsü yer almaktadır. Aşağıda Hillary Clinton Hayatı Yaşamı Hakkında Bilgi, Nereli Yaşı Kaç Yaşında Doğum Tarihi ile ilgili biyografik bilgilerden memleketi, mesleği, kariyeri, hayatının kısa özeti ve kim olduğu hakkında detaylı bilgi bulunmaktadır.

Hillary Rodham Clinton, 2008 ABD başkanlık seçimlerinin Demokrat adayı ve New York senatörü.

Sponsorlu Bağlantılar

26 Ekim 1947’de Park Ridge, Illinois’de, Hugh Rodham ve Dorothy Emma Howell Rodham’ın büyük kızları olarak dünyaya geldi.

Genç bir kadın olarak Clinton, genç Cumhuriyetçi gruplarda aktif görevler aldı. 1964 yılında Cumhuriyetçi başkan adayı Barry Goldwater’ın seçim kampanyalarında yer aldı.

Wellesley College’da eğitim gören Clinton, bu okuldan 1969 yılında mezun oldu. Daha sonra Yale Hukuk Okulu’na giden Hillary, 1973 yılında bu okuldan da başarıyla mezun oldu. Ayrıca bir yıl yıl boyunca aynı okulda çocuklar ve medikal alanında eğitim aldı.

Kolej öğrencisi olduğu sıralarda yaz aylarını çeşitli işler yaparak değerlendirdi. 1971 yılında Washington’a gelerek Senatör Walter Mondale’in göçmen işçiler alt komitesinde görev aldı. 1972 yılının yaz aylarında, ABD’nin batı bölgelerine giderek Demokrat başkan adayı George McGovern’in seçim kampanyaları için çalıştı.

11 Ekim 1975 tarihinde, okulunda tanıştığı Bill Clinton ile Fayetteville’deki evlerinde evlendiler. 27 Şubat 1980 tarihinde kızları Chelsea Victoria dünyaya geldi.

Hillary, Bill’in Arkansas başsavcılığı ve valiliği yaptığı sıralarda kızlık soyadını kullanmayı sürdürerek Rose Hukuk Firmasında çalışmaya başladı. Uzun yıllar boyunca Arkansas “first lady”si olan Hillary (1979-1981, 1983-1992) daha sonra Arkansas Eğitim Standartları Komitesi’nin başkanlığını yapmaya başladı. Bu yıllarda çocuk hakları üzerine pek çok çalışma yürüttü. Bu çalışmalarının ardından “The National Law Jurnal” Hillary’i ABD’nin en güçlü yüz avukatı arasında gösterdi.

1992 ABD başkanlık seçimleri sırasında, eşi Bill Clinton’ın kampanyalarında önemli roller üstlendi. Başkan seçilmesinin ardından Bill Clinton eşini Ulusal Sağlık Reformu çalışmalarının başına getirdi.

2000 yılına gelindiğinde New York’da senatörlük sandalyesi kazanan Clinton, bu sayede bu koltuğu kazanan ilk eski ABD başkanı eşi oldu.

2007 yılına gelindiğinde yeni bir konuda bir ilk olmak isteğini ABD halkına açıkladı ve 2008 başkanlık seçimleri için adaylığını koydu. Hillary Clinton seçimleri kazanması halinde, ABD’nin ilk kadın başkanı olma şansını yakalayacak.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver