Hidrostatik Basınç Nedir Hakkında Bilgi

Hidrostatik Basınç Nedir

Hidrostatik Basınç anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Hidrostatik Basınç Nedir, Hidrostatik Basınç Ne Anlama Gelir, Hidrostatik Basınç Ne Demektir, Hidrostatik Basınç Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Hidrostatik Basınç ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Hidrostatik Basınç Anlamı

Durgun sıvıların içinde bulundukları kabın çeperlerine ya da içlerine daldırılan cisimlere yaptıkları basınç. Hidrostatik basınç, sıvının serbest yüzeyinde sıfır olup derinlikle birlikte doğrusal olarak artar. Yoğunluğu d olan bir sıvının h kadar derinlikteki birim yüzeye yaptığı hidrostatik basınç, h ile d’nin çarpımına eşittir. Örneğin 100 metre derindeki bir denizaltının (deniz suyunun yoğunluğu 1,2 gr/cm3 alınırsa) her santimetre karesine 12 kg.lık bir hidrostatik basınç kuvveti etki eder. Derin deniz diplerinde çalışan araçların, baraj setlerinin yapımında hidrostatik basınç, hesaplarda önemli rol oynar. Sıvılar pek az sıkıştırılabilir ve kendilerine sıkıştırma sonucunda etki eden basıncı aynen iletirler. Bu durumda ise sıvının her noktasında aynı basınç değerinden söz edilir.

Konu ile ilgili aramalar: Hidrostatik Basınç Nedir Hidrostatik Basınç ödev ara Hidrostatik Basınç kelime anlamı Hidrostatik Basınç sözlükte ara Hidrostatik Basınç ansiklopedi bilgi bankası ara Hidrostatik Basınç ne demek Hidrostatik Basınç neye denir

Hidrostatik Basınç ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver