Hıdrellez Nedir Hakkında Bilgi

Hıdrellez Nedir

Hıdrellez anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Hıdrellez Nedir, Hıdrellez Ne Anlama Gelir, Hıdrellez Ne Demektir, Hıdrellez Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Hıdrellez ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Hıdrellez Anlamı

Türk dünyasında bilinen mevsimlik bayramlardan birisi. Ruz-ı Hızır (Hızır günü) olarak adlandırılan hıdrellez günü, Hızır ve İlyas Peygamber’in yeryüzünde buluştukları gün olması nedeniyle kutlanmaktadır. Hızır ve İlyas sözcükleri birleşerek halk ağzında hıdrellez şeklini almıştır. Hıdrellez günü, bugün kullandığımız Gregoryen kökenli takvime göre 6 Mayıs eskiden kullanılan Rumî takvim olarak da bilinen Jülyen takvimine göre 23 Nisan günüdür.

Hızır, yaygın bir inanca göre, hayat suyu (ab-ı hayat) içerek ölmezliğe ulaşmış; zaman zaman özellikle baharda insanlar arasında dolaşarak zor durumda olanlara yardım eden, bolluk-bereket ve sağlık dağıtan, ermiş bir ulu ya da peygamberdir. Hızır’ın kim olduğu, yaşadığı yer ve zaman belli değildir. Hızır, baharın, baharla vücut bulan taze yaşamın simgesidir.

Konu ile ilgili aramalar: Hıdrellez Nedir Hıdrellez ödev ara Hıdrellez kelime anlamı Hıdrellez sözlükte ara Hıdrellez ansiklopedi bilgi bankası ara Hıdrellez ne demek Hıdrellez neye denir

Hıdrellez ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver