Hezel Nedir Hakkında Bilgi

Hezel Nedir

Hezel anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Hezel Nedir, Hezel Ne Anlama Gelir, Hezel Ne Demektir, Hezel Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Hezel ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Hezel Anlamı

Eğlence, alay, şaka. Edebiyat terimi olarak bir konuyu alaylı, şakacı bir söyleyişle işleyen manzumelere denir. Bunların toplandığı kitaplar da hezliyyat adını alır. Hezelden “hezl-âmiz” (şaka ile karışık söz), “hezl-gû” (hezel söyleyen), “hezl-gû-yâne” (hezel söyleyene yakışacak biçimde) gibi sözcükler de türetilmiştir. Bilinen, ünlü bir şiiri alıp aynı ölçü ve uyakla alaycı bir söyleyişle benzerini yazmaya da tehzil denilmiştir. Türkçede hezel için anlayışı, tehzil için alaysıma sözcükleri de kullanılır. Divan edebiyatında ince bir nükteye ve alaya dayanması gereken hezelin sınırları aşılmış, genellikle kaba şakaya, sövgüye varan örnekler verilmiştir. Hicivlerin çoğu hezel niteliği taşıdığı için benzeri ürünlerin genellikle “hecv” ve “hezl” başlığı altında toplandığı görülmektedir.

Konu ile ilgili aramalar: Hezel Nedir Hezel ödev ara Hezel kelime anlamı Hezel sözlükte ara Hezel ansiklopedi bilgi bankası ara Hezel ne demek Hezel neye denir

Hezel ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver