Her Gün Saç Yıkamak, Her Gün Saç Yıkamak Saça Zarar Verir Mi, Her Gün Saç Yıkamak Saçı Döker Mi

her gün saç yıkamak zararlımıdır, saçlar her gün yıkamanın zararları, saçlar her gün yıkanmalı mı, saçları her gün yıkamak

Saçları her gün yıkamak zararlı mı?

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Temizliğe ve bakıma önem verenler -ister erkek ister kadın- hemen hemen her gün saçlarını yıkarlar. Gün içinde saçlara sürülen jöle yada saç şekillendirici gibi ürünleri temizlemek içinde her gün saçlar yıkanmaktadır. Ama uzmanlar, her gün yapılan saç temizliğinin doğru bir davranış olmadığını açıkladılar.

 

Estetik görünümü doğrudan etkileyen saçlar, hepimiz için çok değerlidir. Hiç kimse saçlarının dökülmesini yada sağlıksız olmasını istemez. Saçlarınızı her gün yıkayarak onları koruduğunuzu sanıyorsanız, yanılıyorsunuz. Saçları her gün yıkamak zararlı!

Saçları temizlemek ve kullandığımız şekillendirici ürünlerin saçlara zarar vermesini önlemek için sürekli saçlarımızı yıkarız. En çokta saçlarımızı yağlanmadan dolayı yıkar yıkar dururuz. Prof. Dr. Ayşin Köktürk, saçları sık sık yıkamanın derideki koruyucu bakterileri yok ettiğini söyledi. Deride koruyucu bakterilerin yok olması, kepeklenme ve saç dökülmesine yol açmaktadır. Ayrıca zararlı bakteriler ve mantarlar, koruyucu bakterinin yok olmasından dolayı saç derisinde çoğalır.

Saçları haftada 3 gün yıkamanın doğru olduğunu söyleyen Köktürk, şampuan seçimini de PH değeri 5,5 olanlarından yana yapmayı önermekte. Saçları yıkarken suyun çok sıcak olmaması gerekir. Saç şekillendirici ürünlerinin sık sık kullanılmaması ve kullanıldığı zamanda gün sonunda saçların muhakkak yıkanması gerekir.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver