Hepatit A Aşısı Özellikleri ve Hepatit a Aşısı Fiyatı Hakkında Bilgi

Aşağıda Hepatit A Aşısı Özellikleri ve Hepatit a Aşısı Fiyatı ile ilgili detaylı bilgilerin yanısıra genel anlamda hastalıkların nedenleri, belirtileri ve tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi yer almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

hepatit a aşısı

hepatit a aşısı

Hepatit A, diğer hepatit türleri arasında en hafif geçeni olup hayati bir tehlikesi bulunmamaktadır. Ancak hepatit A nın karaciğer rahatsızlığı oluşturma ihtimali vardır. Diğer bir ifadeyle hepatit A kronikleşme riski taşımakta olup karaciğer yetmezliğine neden olabilmektedir. Karaciğer yetmezliği durumunda karaciğeri destekleyen bazı tedavi yöntemleri uygulanabilmektedir. Hepatit A nın önleyici tedavisi bu bakımdan çok önemlidir. O nedenle hepatit A aşısı, hastalık riski taşıyanlara yaptırılması tavsiye edilmektedir.

Hepatit A aşısı nedir özellikleri nelerdir:

– Hepatit A aşısı inaktif (ölü) bir aşıdır.

– 2 yaşından büyük çocuk ve erişkinlere 6-12 ay ara ile iki doz olarak uygulanması önerilmektedir.

– İlk doz Hepatit A aşısından 2 hafta sonra aşılanan kişilerin %95’i koruyucu antikor geliştirir, aşıdan 1 ay sonra ise aşılananların yaklaşık %100’ü antikor geliştirmektedir.

– Kronik karaciğer hastalıkları olanların (Hepatit B taşıyıcıları ve hepatit C) hepatit A aşısı olmaları gerekmektedir.

– Her biyolojik üründe olduğu gibi hepatit A aşısı uygulanmasından sonra da alerjik reaksiyon görülebilir.

Hepatit A aşısı eczanelerde 2011 fiyatları ile 52 TL ye satılmakta olup emekli sandığı, ssk, bağkur ilacın bedelini ödememektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver