Hentbol Nasıl Oynanır Hentbolun Tarihi

Hentbol Nedir

Hentbol Nedir, Hentbol Nasıl oynanır, Hentbolun Tarihi
Hentbol anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Hentbol Nedir, Hentbol Ne Anlama Gelir, Hentbol Ne Demektir, Hentbol Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Hentbol ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Hentbol Anlamı

Yedi oyuncudan kurulu iki takım arasında topla oynanan oyun. Oyunun amacı, topu elle karşı takımın kalesinden içeri sokmaktır. Hentbolda oyuncular topu elle tutabilir, yumruklayabilir ya da atabilir. Topa vücudun dizden aşağı herhangi bir bölümüyle dokunmak yasaktır. Yalnızca kalecilerin topa ayakla temas etmesine izin verilir.

Bir hentbol karşılaşması 30′ar dakikalık iki devre hâlinde oynanır. Elinde topla üç adımdan fazla yürümek, topu yere sektirmeden üç saniyeden fazla durmak kural dışıdır. Kural dışı davranışlar serbest atışla cezalandırılır.

Günümüzde oynanan modern hentbolun temelleri 1920′lerde Almanya, Danimarka ve İsveç’te oynanan el topuna dayanır. 1936 ve 1952 Olimpiyatlarında gösteri amacıyla yer alan hentbol, 1972 Olimpiyatlarında resmî olarak yer almıştır.

Türkiye’de hentbol, ilk defa 1927 yılında İstanbul’da oynanmıştır. 1942 yılında İstanbul’da bölge turnuvaları düzenlenmeye başlanmıştır. Türkiye çapında ilk ulusal turnuva 1945 yılında düzenlenmiştir. Toplam 4 takımın katıldığı bu turnuvayı Kara Harp Okulu takımı kazanmıştır. 1976 yılında hentbol federasyonu kurulmuştur. O tarihten sonra deplasmanlı Türkiye Ligi her yıl düzenlenmeye başlanmış ve Türk takımları artık Avrupa kupalarına katılmaya başlamışlardır.

Konu ile ilgili aramalar: Hentbol Nedir Hentbol ödev ara Hentbol kelime anlamı Hentbol sözlükte ara Hentbol ansiklopedi bilgi bankası ara Hentbol ne demek Hentbol neye denir

Hentbol ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver