Hendek Savaşı Hendek Savaşının Nedenleri Hendek Savaşının Sonuçları

Hendek Savaşı Nedir Nedenleri Sonuçları

Hendek Savaşı Nedir Nedenleri Sonuçları, Hendek Savaşının Sonuçları, Hendek Savaşının Nedenleri
Hendek Savaşı anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Hendek Savaşı Nedir, Hendek Savaşı Ne Anlama Gelir, Hendek Savaşı Ne Demektir, Hendek Savaşı Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Hendek Savaşı ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Hendek Savaşı Anlamı

Peygamber Muhammed’in Mekkeliler ile yaptığı savaş (627). Savaşa pek çok Arap kabilesi katıldığından hizipler savaşı anlamına “Ahzab Savaşı” da denir. Müslümanların Medine’den çıkardığı Beni Kaynuka ve Beni Nadir adlı Yahudi kabilelerinin Mekkelileri, Medine’yi almaya kışkırtmaları üzerine Beni Gatafan, Beni Süleym, Esed, Fezara ve sonradan katılan Eşca ve Mürre kabilelerine mensup 10.000 kişilik bir kuvvet, 31 Mart 627′de Medine’yi kuşattı. Bu büyük kuvvet karşısında Muhammed, İranlı Selmanı Farisî’nin tavsiyesiyle Medine’nin açık bulunan tarafına bir hendek kazdırarak Medine içinde savunmaya çekildi.

Medine’yi kuşatanlar hiç tanımadıkları bu yeni savaş biçimi karşısında bir şey yapamadılar. Ayrıca taktik bir hata yapmışlar, ürünün tarlada olmadığı bir zamanda Medine’yi kuşatmışlardı. Bir süre sonra gerek kendileri, gerekse hayvanları yiyecek sıkıntısı çekmeye başladılar. Çok usta bir taktisyen ve yönetici olan Muhammed’in onayıyla Medineli Müslümanlar, Mekkeliler ile Yahudi kabileler arasında ayrılık tohumları da ekince, kuşatanlar 10-15 gün sonra kendiliklerinden Medine önlerinden çekildiler.

Mekkelilerin kendilerine bağlı tüm kabilelerin ve Yahudilerin katılması ile çıkarabilecekleri en büyük kuvvetle yaptıkları bu Medine kuşatmasının başarısızlığa uğraması Mekke’nin prestiji için çok ağır, altından kalkılmaz bir darbe oldu. Artık Mekke bir kere daha Müslümanlara karşı bir saldırı hareketine girişemedi. Tersine bu savaşta kazandıkları başarı, Müslümanların ve Muhammed’in prestijini yükseltti. Bu savaştan sonra o zamana kadar savunmada olan Müslümanlar inisyatifi ele alarak Mekke’ye karşı saldırıya geçtiler.

Konu ile ilgili aramalar: Hendek Savaşı Nedir Hendek Savaşı ödev ara Hendek Savaşı kelime anlamı Hendek Savaşı sözlükte ara Hendek Savaşı ansiklopedi bilgi bankası ara Hendek Savaşı ne demek Hendek Savaşı neye denir

Hendek Savaşı ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver