hemorroid e ne iyi gelir-basura bitkisel çözüm-Hangi bitkiler hemorroide iyi gelir Hakkında Bilgi

Aşağıda hemorroid e ne iyi gelir-basura bitkisel çözüm-Hangi bitkiler hemorroide iyi gelir ile ilgili detaylı bilgilerin yanısıra genel anlamda hastalıkların nedenleri, belirtileri ve tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi yer almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Hemorroid e ne iyi gelir-basura bitkisel çözüm-Hangi bitkiler hemoroide iyi gelir

Basur rahatsızlığı sadece cerrahi operasoyn yani basur ameliyatı ile değil, aynı zamanda şifalı bitkiler ile de tedavi edilebilmektedir. Şimdi basur rahatsızlığından muzdarip kişilere basura bitkisel çözümler ve doğal tedavi yolları konusunda müjdeli haberimizi verelim.

Basura ne iyi gelir?

Ender Saraç’tan basur için öneriler;

Halk arasında basur olarak bilinen hemoroit hastalığı aslında bir cins varis plağıdır. Hemoroite yol açabilecek nedenler arasında uzun süre oturmaktan, fazla acılı yemeye, kabızlıktan, yoğun strese kadar çeşitli nedenler sayılabilir.

Basur için bitkisel formüller

Gotu kola, aloe vera, rutin biyoflavonoidi ve bazı ayurveda tabletleri genel varis eğilimini azaltarak yararlı olabilir.

Basur için bitki çayları

Kuşburnu ve kök zerdeçaldan karışım çay yapıp içmek ayrıca günde en az 2 litre ılık sıvı içmek bu konuda çok faydalıdır.

Basura iyi gelen baharatlar

Kara halle, yoğun burucu özelliğinden dolayı özellikle hemoroitte çok faydalıdır. Kara halleyi tüketebilmek için, çekirdekleri, teflon tavada çok az miktarda sıvıyağla sürekli karıştırıp yavaşça kavurmak gerekir. Son derece buruk bir tadı olan kara halle ağza alındığı andan itibaren büzüştürmeye başlar.

Yemeklerden sonra günde 2-3 kez, 1 adet kavrulmuş kara halle çekirdeğini çiğneyip yutmak hemoroite karşı tedavide ve korunmada oldukça yararlıdır.

Ayrıca baharatlardan toz zerdeçal da, hem hemoroit kanamalarını azaltır hem de hemoroitin oluşmasını veya ilerlemesini önler. Tüm acı baharatlar, hemoroitin oluşumunu ve kanama riskini artırır. Bu nedenle her türlü acı baharattan kaçınmak gerekir. Genelde hemoroite olumlu etkileri olabilecek baharatlar arasında nane, safran, dereotu; biberiye, kişniş, tarçın, kakule, gülsuyu sayılabilir.

Basur sorunu yaşayanalar şunlara dikkat etmelidir: Fazla miktarda kırmızı et, katı ve kuru yiyecekler, acılı, baharatlı besinler ile aşırı asitli içeceklerden kaçınmak gerekir. Beslenmede özellikle sulu, ılık, lifli, çeperli gıdalar, meyve kompostoları, yulaf ezmesi, müsli, sulu ayran, kuşburnu marmelâdı, sebze çorbası, zeytinyağlı sebze yemekleri gibi besinlerin tüketilmesi çok yararlıdır.

Hemoroit için yararlı bir dıştan uygulama
Normal kuşburnu meyvesi kaynatılır ve lapa yapılır ve ılıyınca, bir avuç dolusu kadar alınır, kalça hafifçe iki yana doğru açılarak makat bölgesine konur ve bir tülbent ya da petle kapatılıp 15-20 dakika kadar hafifçe üzerine oturulur. Daha sonra tülbent ya da pet kaldırılır ve normal ılık suyla durulanılır. Ayrıca ılık suyun içerisine papatya, biberiye, ısırgan ve kuşburnundan birer parça kaynatılıp 20 dakika kadar ılık suya oturma banyosunun yapılmasının da hemoroitten korunmaya yardımı vardır.
Dr. Ender Saraç

Kabızlığa neden olan pek çok sebep olmakla beraber başlıca sebepleri stres,yanlış beslenme,hareketsiz yaşam ve kullanılan bazı kimyasal ilaçlardır.Hemoroidin birinci sebebi ise kabızlıktır.Yani kabızlık sorunu halledilirse kabızlık kaynaklı hemoroid de halledilmiş olur.

Piyasada kabızlığa karşı pek çok kimyasal ilaç bulunmakla beraber bunlar geçici çözüm olmaktan öteye gidememekte ilaçlar bırakılınca kabızlık tekrar nüksetmektedir.

Doğal yöntemlerle veya bitkisel tedavi ile ve bazı yiyecekleri hayatınızın bir parçası yaparak, diyetinizde sürekli bulundurarak kabızlığı kökten yok edebilirsiniz.Sonucu değil sebebi yok etmek doğal tedavilerin 1. amacıdır.

Kabızlık oturarak çalışmak zorunda olan veya günlük hayatını hareketsiz geçiren insanlarda gözükebilir.Bu durumda günde 10 dakika ile 30 dakika arası yürüyüş yapmanız bağırsaklarınızın çalışmasını hızlandıracak,sindirim yollarındaki kaslarınızı güçlendirecektir.

İncir,kayısı gibi (yaş veya kuru) meyvelerden günde 3-4 tane yemeniz bağırsaklarınızın daha iyi çalışmasını sağlar.

Günde 1 çorba kaşığı zeytinyağı sadece bağırsaklarınızın daha iyi çalışmasını sağlamaz kanserden korumak gibi başka faydalar da sağlar.

Adaçayı,kekik sinameki gibi bitkiler bağırsak hareketlilğini artırır.Bu bitkileri birlikte veya ayrı ayrı demleyerek içebilirsiniz.

Keten tohumu yine bağırsak faaliyetlerini artıran ve kabızlığa iyi gelen bitkilerdendir.

Yoğurt- reklamlarda bahs edilen süper ,hiper,muhteşem yoğurtlara ihtiyacınız yok sıradan bildiğimiz yoğurt (ne kadar doğal olursa o kadar iyi) bağırsaklarda bulunan faydalı bakteriler için çok önemlidir.Gece yatmadan önce 1 kase yoğurt hem bağırsaklarınızı çalıştırır hem genel sağlığınıza iyi gelir.

Su insan vücudunun % 80 ini oluşturur.Yeterince su içilmediği takdirde ortaya çıkabilecek sorunlardan biri de kabızlık olabilir.Günde 3-4 litre su için.Su vücudun genel sağlığı için en önemli maddelerden biridir.Günde 3-4 litre su içmek başka hastalıklara da çözüm olabilir.

Diyetinizde lif açısından zengin gıdalara yer verin,yeşil sebzeleri diyetinizde bolca bulundurun.Bolca sebze meyve tüketin.Günde 1 çay kaşığı tarçınla lif ihtiyacınızı büyük oranda karşılayabilirsiniz.

Aloe Vera jeli sindirim sisteminizin temizlenmesine ve bağırsaklarınızın daha iyi çalışmasına yardımcı olur.

Folik asit kabızlığa iyi gelir.

Zencefil çayı bağırsakların çalışmasını sağlar.

Alaturka tuvaleti tercih edin.Bağırsak kaslarının daha iyi çalışması sağlanır.

Hemoroid için doğal çözümler:

Eğer hemoroid kabızlıktan kaynaklanıyorsa yukarıdaki önerileri uygulayın ayrıca aşağıdaki reçeteyi de kullanın.

Aloe Vera jeli hemoroidin üzerine sürülürse ağrıyı ve yanma hissini hafifletir.

Günde 3 kere hamamelis (cadı fındığı) bitkisini hemoroide pamuk yardımıyla sürün.

Civanperçemini demleyin ılık iken hemoroidin üzerine günde birkaç kez ya da gerektikçe pamuk yardımıyla sürün

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver