hemoroite karsi ne yapilmali-hemoroit için bitkisel çözüm-basura ne iyi geliyor Hakkında Bilgi

Aşağıda hemoroite karsi ne yapilmali-hemoroit için bitkisel çözüm-basura ne iyi geliyor ile ilgili detaylı bilgilerin yanısıra genel anlamda hastalıkların nedenleri, belirtileri ve tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi yer almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

hemoroite karsi ne yapilmali-hemoroit için bitkisel çözüm-basura ne iyi geliyor

Hemoroid nasıl oluşur?

Hemoroidin oluşmasında anasebep kabızlıktır. Ayrıca sağlıksız beslenme, yani daha çok lifsiz besinle beslenenler, sürekli oturarak çalşanlar, şişmanlık ve fazla hareket etmeyen şahıslar daha çok görülür. Ara doku ve toplar damar zafiyeti olanlarda daha kolay basur oluşur. Son bağırsakta (rektum) toplanan gaita normalde fazla değildir, kabız insanlarda ise burada çoğalan gaita (defi-hacet) rektumun genişlemesine, damarların gerilmesine neden olur. Kişi defi-hacetini yaparken daha önce çok gerilmiş olan damarlar, bu seferde çok gevşer ve kişinin ıkınarak kendini zorlaması damarlarını yapısının bozulşmasına ve zamanla basura sebep olur.
Hemoroidin devreleri:
1. Evrede hemoroid anüsün içindedir, kanama ve kabızlığa sebep olur.
2. Evredeki hemoroid memeleri dışkılama sırasında dışarı çıkar.
3. Evrede memeler zorlukla elle içeri itilir.
4. Evredeki hemoroidin memeleri sürekli dışarıdadır.

Hemoroid nasıl tanınır?
Makattaki kaşıntı özeliklede defi-hacetten sonraki kaşıntı basur olduğuna işarettir. Defi-hacet üzerinde kan varsa , tuvalet kağıdına kan bulaşmışsa veya tuvalette kan görülürse basur olabilir. Ayrıca anüste yanma, ağrı, sümüksü dışkı (gaita) veya yağlımsı dışkıda basura işaret olabilir. Anüsten kan gelmesi basura sebep olabileceği gibi kanser olma durumuda olabilir. Bu nedenle kan göründümü mutlaka doktora gidilmelidir.

Basurun teşihisi:
Basurun teşhisi aslında oldukca kolaydır, şayet ilerlemişse zaten meme şeklinde dışarı çıkar. Basyr henüz 1.devrede ise o zaman meme henüz oluşmamıştır. Yanma, kaşıntı, kanama ve benzeri anüs rahatsızlıkları olunca doktora gidilmelidir.
1-) Doktor hastaya rahatsızlığının geçmişini sorar.
2-) Doktor parmakla dokunarak muayene eder ve varsa sertlikleri vede gerilimleri teşhis eder.
3-) Rektoskopi ile muayene edilir, ucu ışıklı aletle rektuma bakılır ve burada kanser olma ihtimali olabilir ve buda bu aletle teşhis edilir.

Basura karşı alınabilecek tedbirler:
Bu tedbirlerein başında lifli besinlerle (sebze, meyve ve kepekli un mamulleri) beslenme en önemlisidir. Bu şekilde lili besinler bağırsak peristaliğini (haket geçirme)
1-) Kepeli ekmek, yulaf ezmesi, keten, susam, sebze ve meyve (meyveyi kabuğu ile yemek gerekir)
2-) Beyaz ekmek, çikolata, hamurlu yiyecekler, siyah çay ve kahveden uzak durulmalıdır.
3-) Hafif spor veya düzenli yürüyüşler yapılmalı
4-) Defi- hacette acele edilmemeli
5-) Müshil yapıcı ilaçlar mahsurludur, çünkü mineral kayıbına sebep olur ve basuru dahada kötüleştirir.
6-) Rahatsız olunduğunda mutlaka doktora gidilmelidir.
Basur nasıl tedavi edilir?
Basur rahasızlıklarında hastanın mutlaka lifli besinler (sebze, meyve, kepekli un mamüleri) yenmeli vede bol su içilmelidirAsla peynir yememeli, çünkü asidoza ve iltihaplanmaya sebep olur. Siyah çay, kahve ve kola içmemeli, çünkü bağırsakları kurutur ve vitamin, mineral ve aminoasitlerin alımını (absorbesini) önler. Et ve et mamülerine 5-6 ay aravermek gerekir, çünkü asidoza sebep olur, buda birçok hastalığın ana kaynağıdır. Akşam yemeği yerine çok az yoğurt, meyve veya salata yenebilir veya sebze çorbası içilebilir. Hayvansal besinler, tahıl, bakliyat ve hamurlu yiyecekler akşam yenirse tam sindirilmez ve zamanla problemlere sebep olur. Ne kadar hamurlu besin o kadar yağ oluşur, çünkü nişasta glukoza (şekere) dönüşür, şekerde yağa döşerek vucutta depolanır.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver