hemoroide sicak iyi gelir mi-basura sıcak su banyosu basur tedavisi Hakkında Bilgi

Aşağıda hemoroide sicak iyi gelir mi-basura sıcak su banyosu basur tedavisi ile ilgili detaylı bilgilerin yanısıra genel anlamda hastalıkların nedenleri, belirtileri ve tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi yer almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

hemoroide sicak iyi gelir mi-basura sıcak su banyosu basur tedavisi

Basura doğal çözümlerden bahsederken sıcak su kürü ve sıcak suyla anal temizlikten bahsetmeden geçmek olmaz. Hemoroit için yapılan sıcak suda oturma banyosu hemoroid ağrısının iyileşmesini hizlandirmak, basurda ve hemorod te agriyi azaltmak ve mekanik temizlik saglamak amaciyla yapilir. Cildinizi yakmayacak sicakliktaki suyu bir kaba koyup hemoroidiniz tamamen suya girecek sekilde oturunuz. Suya oturma süresi 10-15 dakikadir. (su iliyincaya kadar) Oturma banyosu yapamiyorsaniz, çömelme pozisyonunda duş fiskiyesinin bölgeye tutulması da aynı islevi görür.

Sıcak Su Banyosu ve Taharetlenme

Sıcak su oturma banyoları tamamlayıcı/destekleyici unsur olarak,

— Alevlenme-atak dönemlerinde hastaların rahatlatılmasında,
— Cerrahi tedaviler öncesi/sonrasında hastanın sıkıntılarının azaltılması amacıyla sıklıkla kullanılmaktadır.

SICAK SU OTURMA BANYOSU NASIL YAPILMALIDIR?

Kalça(popo) genişliğinde bir leğen alınır. Bu leğenin içine dirseğinizi soktuğunuz zaman yakmayacak ısıda sıcak su konulur ve içine su soğuyana kadar oturulur(5-10 dk.). Bu suyun içine çeşitli dezenfektanlar( batikon, sarı toz vs…) konulsa da çok fazla bir anlamı yoktur. Asıl önemli olan makat bölgesinin mekanik temizliğidir. Ancak suya az bir oranda tuz ilavesi, ödem ve şişliğin azaltılmasında daha etkili olabilmektedir.
Bu oturma seanslarını, sıkıntılarınızın şiddetine göre gün içinde ne kadar fazla sayıda tekrarlar ve müteakiben de yatar vaziyete geçip dinlenebilirseniz, kısa zamanda rahatlarsınız. Mesela saat başı 10 dk gibi…

Yalnız leğeni yere koyup da oturmaya çalışmayın. Hata yaparsınız ve fayda göremezsiniz. Leğeni banyoda ya klozetin üstüne koyarak ya da küçük bir banyo taburesinin üstüne koyarak oturmaya çalışın. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, oturma işlemi sırasında karnınızın gevşek olmasıdır.

Her ne kadar bölgesel sıcak su oturma banyolarının genel sıcak su oturma (küvet) banyolarına göre daha etkili olduğu yönünde çalışmalar olsa da, kendi gözlemlerimiz aynı etkinliğin alınabildiğini göstermiştir. İlave olarak termomineralli suların olduğu kaplıcalardaki havuz ve küvete giren hastalarımızda, çok daha etkin sonuçlar alabilmekteyiz.

Bunların hiçbirini yapma fırsatı bulamayan hastalarımıza da sıcak su torbalarını önermekteyiz. İçine sıcak su doldurulmuş eldivenleri bu amaçla kullanabilirsiniz. Eldivenlerin parmaklarını bağlayın. Sonra içine yakmayacak derecede sıcak-ılık su koyun ve ağzını da bağlayın. Müteakiben, yumruk büyüklüğünde olan bu torbayı sırtüstü yatar vaziyette iken kabalarınızı ayırarak, arasına ve makat ağzına değecek şekilde yerleştirin.Burada amaç kabaları ısıtmak değil makat ağzını ısıtmak olmalıdır. Ancak çok daha etkili olsun diye çok sıcak su koyup, kabalarınızı ve makat ağzını yakmayın. Bir de bu torbaların makat ağzına temas etmesi gerektiği gerçeğini unutmayın.

Sıcak Su Oturma Banyosu Ne İşe Yarar?

Hiç dikkat ettiniz mi? Durup dururken makatımızdan rahatsız olmayız. Makatımızda ağrı-sızı varsa mutlaka bir sorun vardır. Bu sorunların altında genellikle; bir çatlak, ağrılı-şiş hemoroid atakları veya daha basitinden bir tahriş yatar. Buna bağlı olarak da makatımızda refleks olarak daha fazla kasılma ve daha fazla ağrı oluşur.

İşte sıcak suyun ısı etkisi sayesinde makat kasında bir gevşeme olur. Böylece direk etki ile ağrının azalmasını sağlarız. Gevşeyen makat kası; o bölgede bozulan dolaşımın tekrar sağlanmasına, makat dışına çıkan ve içeriye giremeyen memelerin tekrar içeri girebilmelerine olanak sağlar. Bunu bayanların arada bir refleks olarak yaptıkları sütyen gevşetme hareketleri ile özdeşleştirebilirsiniz. Bu sayede dolaylı olarak şişliğin boyutların da küçülme ve ağrının şiddetinde azalma hissederiz.

İlave olarak makat cerrahisi sonrasında; oluşan travma nedeniyle hem makat kasının gevşemesi ve ağrının azaltılmasında hem de bölgedeki kan dolaşımını artırarak yara iyileşme sürecinin hızlandırılması için faydalı olmaktadır.

TAHARET TEMİZLİĞİ NASIL YAPILMALIDIR?

Wc de dışkılama işlevi bittikten sonra tabir yerinde ise “şapata-şapata” bol su ile yıkamak gerekir. Böylece gerekli mekanik temizliği sağlamış oluruz. Sonra tuvalet kâğıdı ile ponponlama tazında dokunarak önce fazla suyu alınmalıdır. Müteakiben, bu nemlenmiş kâğıdı hafifçe bastırarak artık kontrolü yapılmalıdır. Kirlenme görülür ise başa dönülerek yıkama işlemi tekrarlanmalıdır. Kısaca tuvalet kağıdı direk taharet temizliği için değil temizliğin kontrolü amacı ile kullanılmalıdır.

Öncelikle tuvalet kağıdı kullanılarak temizlik işine girişilmemelidir. Yine tuvalet kağıdı kuru kuru bastırılarak temizlik işlemi yapılmamalıdır. Böyle yapıldığı takdirde, zaten ince ve hassas olan makat dış derisinde tahrişe ve kaşıntı şikayetlerine neden olunur.

Taharet temizliğinde sabunlu veya deterjanlı su asla kullanılmamalıdır. Gülmeyin… Hijyen saplantıları yüzünden yapanların sayısı hiç de az değil…..

kaynak: basurum.com, www.sagliksiz.net

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver