Hemoroid (Basur) Bitkisel Tedavi Yöntemleri ile Doğal Çözüm Hakkında Bilgi

Aşağıda Hemoroid (Basur) Bitkisel Tedavi Yöntemleri ile Doğal Çözüm ile ilgili detaylı bilgilerin yanısıra genel anlamda hastalıkların nedenleri, belirtileri ve tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi yer almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Hemoroid (Basur) Bitkisel Tedavi Yöntemleri ile Doğal Çözüm
sıcak su torbası termofor hemoroid için

sıcak su torbası termofor hemoroid için

Hemoroid rahatsızlığı veya diğer bilinen ismiyle basur şikayetleri, pek çok insanın söylemeye utandığı bir sorundur. Bundan dolayıdır ki bir çoğumuz basur ameliyatı olmak yerine bu rahatsızlığı doğal yöntemler ve bitkisel çözümler ile geçirmeyi yeğleriz. Öncelikle şunu ifade etmek gerekir ki basura bitkisel tedavi yolları kesinlikle ilerlemiş ve kronikleşmiş basur hastalığını tek başına iyileştirmeye asla kafi gelmez. Diğer taraftan yeni ortaya çıkmış ve ağır seyretmeyen basur hastalığı için bitkiler çözüm ve doğal yöntemlerle tedavi denenebilir.

Hemoroide bitkisel çözüm kürlerini sizlere anlatmaya geçmeden evvel Hemoroit tedavisi hakkında sizlere bazı hatırlatma ve uyarılarda bulunacağım. Öncelikle her makat ağrısı, makatta kaşıntı veya sulanma durumu basur olduğunuz anlamına gelmemektedir. Basura benzeyen, rektum urları, makatta apse, makat çatlağı, anal fissür veya kondilom gibi makat bölgesi hastalıkları da belirti olarak basura oldukça benzemektedir. Bu bakımdan bir doktora giderek muayene olmanız ve rahatsızlığınızın tam olarak ne olduğunu öğrenmeniz yararlı olacaktır.

Şimdi gelelim doğal hemoroid tedavisine:

Basur için sıcak-ılık su oturma banyosu: Oturma banyosu sadece basur için değil, makat çatlağı, anal fissür için de faydalı bir terapi yöntemidir. Oturma banyosunun yapılışı son derece basittir. 45-50 derece sıcaklıktaki 10 litre kadar su, büyükçe bir leğene konulur ve bu leğenin içerisine hasta oturtulur. 10 dakika süre ile sıcak suda oturan basur hastalarında makat kasları gevşer ve rahatlama görülür. Benzer şekilde sıcak tuğlaya oturma yöntemi, sıcak su torbası yani Termofor Uygulaması gibi yöntemler de sıcak su ile benzer rahatlatıcı etkiye sahiptir. Sıcak suyun içerisine karanfil benzeri bitkisel çözümler de ilave edilebilir
Basura eski zamanlardan beri uygulanan bir diğer doğal tedavi yolu da sülük tedavisidir. Kanlı ve şişmiş hemoroid durumlarında tıbbi sülük tedavisi bu hematomun içerisindeki kanı ve pıhtı maddeleri emerek hastaya rahatlama sağlar, basur ağrısı ve kanama riski önemli ölçüde azalır. Ancak küçük boyutlu basur memelerine sülük tedavisi uygulanmaz. Daha çok kanlı basur adı verilen basur türü için bu uygulama faydalıdır.

Yukarıda bahsettiğimiz doğal tedavi yollarının yanında basura iyi gelen bitkiler kullanılarak ta tedavi olanağı mevcuttur. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi gerek doğal çözümler gerekse bitkisel kürler, hemoroidi iyileştirmeye tek başına yetmeyebilir. Ancak basurdan kaynaklanan ağrılarda, şikayetlerde ve basur kanamalarında ciddi bir rahatlama sağlar ve günlük hayatta işinizi kolaylaştırır.

 

Basura Bitkisel Çözümler

 

Basura Patlıcan Sapı Kürü; Kemer patlıcanın yeşil sap kısmını 1 bardak suya bir patlıcan sapı hesabıyla kaynatıp bu sudan sabah akşam bir bardak içilir. Bir patlıcan ateşte pişirilir, ezilir, bir beze yayılarak ılık olarak hemoroid memelerine uygulanır.

Basura Acı Badem Ezmesi  Kürü; Havanda ezilen acı badem sirke ile karıştırılır krem haline getirilip basura sürülürse basura faydalıdır

Basura At Kestanesi Kürü; Kestaneler ezilerek un haline getirilir yemeklerden önce bir çay kaşığı yutulur. Basur kanamasına bitkisel çözümdür.

Basura Çemen Yağı Kürü; 25 gram çemen unu, 75 gram zeytinyağı, 25 gram çörek otu yağı, 300 gram su karıştırılıp kaynatılır. Suyun tamamı buharlaştığında kalan yağ süzülür.Bu yağ basura sürülür basurdan kaynaklanan şikayetler azalır.

Basura Ayva Çekirdeği Kürü: Birkaç ayvanın çekirdekleri bir subardağı suda bekletilip süzülür balla karıştırılır basura sürülürse şikayetlere azalmasını sağlar.

Basura Civan perçemi  ve Pelin Otu Kürü: Civan perçemi  ve Pelin Otu ile beraber kaynatılıp çayı hazırlanır. Bu çaydan günde bir bardak içmek ve hemoroite sürmek rahatlatıcı etki yapar.

Basura Böğürtlen Yaprağı Kürü: Böğürtlen yaprakları kaynatılıp balla tatlandırılarak yemeklerden önce içilirse basur memelerinde küçülme yapabilir.

Basura Kavak Yaprağı Kürü : Ezilerek un haline getirilen kara kavak tomurcukları zeytinyağı ile merhem haline getirilip basur memelerine sürülmesi şişlik ve ağrının çabuk geçmesini sağlar.

 Basura Dereotu Kürü:  Sabah, öğle ve akşam yemeklerinden 10-15 dakika önce yenilen dereotu basura karşı çok iyi bir çözüm getirmektedir. Dereotu Kürü en az bir ay boyunca uygulanmalıdır.

Basura Şeftali Kürü: Şeftalinin çiçekleri kabızlığı giderir. Meyvesi hazmı kolaylaştırır. İdrar yollarını temizler  Basur memelerinden doğan şikâyetleri giderir.

Basura Papatya Kürü:  Bir avuç papatya çiçeği suda kaynatılır, süzülür, süzüntü ılıkolarak içilir. basur memelerinde ağrı kesici, tedavi edici etkiye sahiptir Düğün çiçeği,kavak merhemi ile birlikte haricen basur tedavisinde kullanılmaktadır.

Basura Karahalile Kürü: Karahalile,içerdiği tanen nedeniyle damar büzücü etkisi vardır.Bu etkisi nedeniyle hemoroid tedavisinde kanamaları azaltmak için kullanılır.

Basura Mazı Kürü: Mazı kavrulur,dövülür ve şekerle tatlandırılır.sabahları birer kahve kaşığı yutulur. İstenilen miktarda çörekotu tohumu yakılır, elde edilen kül acıdülek suyu ile karıştırılarak uygulanır.

Basura Isırganotu  Kürü: Sonbaharda toplanan yarım kilo ısırgan otu ve ebegümeci yaprağı ufalanır, 4 litre suda kaynatılır, süzülür,bu sudan sabahları aç karına birer bardak içilir. Bir su bardağı ısırgan otu tohumu dövülür ve birkaç tatlı kaşığı balla karıştırılıp sabahları aç karma birer tatlı kaşığı yenir.

Basura Kuşburnu  Kürü: Bir su bardağı kuşburnu meyvası suda kaynatılır, ezilir, şekerle tatlandırılır, sabahları aç karma birer tatlı kaşığı yenir.

Basura Kuru  Üzüm Kürü: Bir kase kuru siyah üzüm havanda dövülür, içyağı ile pomat haline getirilerek basur memelerine uygulanır. Veya Bir avuç kuru üzüm kabukları soyulmamış bir baş sarımsakla dövülür, bir bez üzerine yayılıp hemoroid memeleri üzerine haricen uygulanır.

Basura Ardıç Katranı  Kürü: Ardıç katranı suda kaynatılır, hasta buharına oturtulur.

Basura At Kestanesi  Kürü:  At kestanesi havanda dövülür, günde 3 kez birer çay kaşığı su ile yutulur.

Basura Anason Tohumu  Kürü:  Bir su bardağı anason ateşte yakılır, elde edilen külden sabahları aç karma bir kahve kaşığı su ile yutulur.

Basura Kırmızı Biber  Kürü:  Çekirdekleri temizlenmiş birkaç kırmızı biber dövülür, balla tatlandırılıp her yemekten sonra bir tatlı kaşığı yenir.

Basura Palamut  Kürü:  Palamut dövülür,sabah,öğle ve akşam aç karına birer çay kaşığı yutulur.

Basura Sarısabırotu  Kürü:  Bir miktar toz edilmiş sarısabır otu aynı miktarda pırasa tohumu ile karıştırılıp içyağı ile pomat haline getirilerek haricen uygulanır.

Basura Pırasa  Kürü:  Pırasa , kabızlığı giderir. basur memeleri için faydalıdır.

Basura Ebegümeci  Kürü:  Birer su bardağı ebegümeci yaprağı, papatya, sığırkuyruğu çiçeği ve keten tohumu dövülür, pomat haline gelinceye kadar haşhaş yağı ilave edilerek haricen uygulanır.

Basura Üzerlik Tohumu  Kürü:  Bir fincan üzerlik tohumu dövülür, birkaç kaşık balla tatlandırılıp kahvaltıdan önce sabahları aç karına birer tatlı kaşığı yenir.

Basura Karakavak Tohumu  Kürü:   Bir fincan karakavak tohumu havanda dövülür, pomat haline gelinceye kadar koruk suyu eklenerek macun kıvamına getirilir ve uygulanır.

Basura Keten Tohumu  Kürü:  İki avuç keten tohumu su ile kaynatılır, hasta buharına oturtulur. Ya da  Ihlamur, keten tohumu,meyan kökü ve ceviz yaprağının beraber öğütülüp balla macun yapılıp yemeklerden 1 saat önce 1′er şeker kaşığı yenilmesi şikayetleri geçirir.

Basura Maydanoz  Kürü:  Bir demet maydanoz bir çay bardağı zeytinyağında kavrulur, bir bez üzerine yayılarak hemoroid memelerine bağlanır.

Basura Sığır Kuyruğu  Kürü:  İki üç avuç kadar sığırkuyruğu çiçeği suda kaynatılır, ezilir ve hemoroid memelerine uygulanır.

Basura Yahudi Baklası  Kürü:  Bir su bardağı yahudi baklası tohumu dövülür balla tatlandırılır, sabahları kahvaltıdan önce aç karnına birer tatlı kaşığı yenir.

Basura Mayasılotu Kürü:  Bir su bardağı mayasılotu kökü suda haşlanır, süzülür, bu haşlama suyu ile lavman yapılır.

Basura Bamya Kürü: Bir avuç taze bamya ile birkaç adet ceviz yaprağı su ile haşlanır, süzülür, haşlama suyu ile lavman yapılır.

Basura Patates Sapı Kürü: Patates soyulur, çiğ olarak rendelenir, Patates püresi basur memelerine haricen uygulanır.

HEMOROİD VİDEO İZLE

Hemoroid-Prof.Dr. Sabahattin Kaymakoğlu by ahmetdursun374

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver