Hemolitik Anemi Hastalığı Nedeni, Hemolitik Anemi Hastalığı Nedenleri, Hemolitik Anemi Neden Olur

hemolitik anemi nedenleri nelerdir, hemolitik aneminin nedenleri, ,

Hemolitik anemi nedenleri

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Bir çeşit kan hastalığı olan hemolitik anemi, vücudumuzda bulunan kan hücrelerinin  neşvünema bulduğu sırada harap olup ortadan kaybolmasıyla, kan hücrelerinde azalma görülerek meydana gelen bir rahatsızlıktır. Kırmızı kan hücrelerin bu gelişmesi sırasında hasara uğramasına yol açan mütenevvi sorunlar bulunmakta ve bu sorunların en başında da genetik hastalıklar gelmektedir.

 

Hemolitik aneminin nedenleri

 

Hemolitik anemi hastalarında iliklerin kırmızı kan hücresi üretememesinin sebepleri arasında başı genetik faktörler çekiyor olsada, kullanılan bazı ilaçların, bağışıklık sistemindeki anormalliklerin ve toksinlerin sebep olduğu non-immün anemi gibi çeşitli etkenler Hemolitik anemiyi  tetiklemektedir. Bu sorunlar hastalarda cilt solgunluğu, halsizlik, baş ağrıları, nefes darlığı, hızlı kalp atışı gibi semptomlara yol açar. Ayrıca titreme, dalak büyümesi, ateş, idrar renginde koyulaşma ve göz bebeklerinin sararması gibi şikayetlerde hemolitik anemi hastalarında ortaya çıkmaktadır.

Hemolitik anemide ilikler hasara rağmen yeterince kırmızı kan hücresi üretebiliyor ise hastalık hiçbir belirti vermez ve hastada bu durumu fark etmeden normal yaşantısına devam eder.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver