Hemofili Hastalığı, Hemofili Hastalığı Neden Olur, Hemofili Hastalığı Nedenleri

hemofili hastalığı niçin olur, hemofili hastalığı sebepleri, hemofili hastalığının nedeni, hemofili hastalığının nedenleri nelerdir

Hemofili hastalığının nedenleri

Oldukça kötü bir hastalık çeşidi olan hemofili hastalığı, çok yaygın görülen bir hastalık olmasa da, kanın pıhtılaşmadığı bir sorun olarak husule gelen kanamalı bir rahatsızlıktır. Bilhassa da hemofili hastalarının diz bölgesinde, ayak bileği ve dirseklerde iç bölgeye doğru bir kanama görülmektedir. Böyle bir kanamanın husule gelmesi demek, organların zarar görmesi hatta ölüme sebebiyet vermesi demektir. Peki hemofili hastalığının nedeni nedir? Bu rahatsızlık kimlerde neden görülür, işte yanıtları.

Sponsorlu Bağlantılar

Hemofili hastalığı nedenleri

Hemofil A ve B olmak üzere iki çeşit hemofil tipi bulunmakta olup, kanın pıhtılaşmasını sağlayan faktörlerin eksik olasından kaynaklı olarak husule gelmektedir. Hemofili A tipinde faktör 8 proteini eksik olurken, B’de ise bu eksiklik daha fazladır, Hemofili B’de 9 protein eksiktir. Ekseri hemofili hastaları bu gruptadır. 8 proteinin kanda olması lazım gereken miktarın azalması hemofili rahatsızlığının görülmesine neden olur ve ne kadar az ise de hastalık o kadar şiddetli görülür.

Hemofili hastalığı belirti vererek ilerlediği gibi, hiçbir belirti göstermeden sinsice de ilerleyebilmektedir. Bu ciddi hastalık karşısında her zaman tetikte olmak gerekir. Hemofili belirtileri hakkında detaylı bilgiye ulaşmak için, adresimizin arama çubuğuna hemofili belirtileri yazarak ilgili konuya ulaşabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver