Helenizm Nedir Hakkında Bilgi

Helenizm Nedir

Helenizm anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Helenizm Nedir, Helenizm Ne Anlama Gelir, Helenizm Ne Demektir, Helenizm Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Helenizm ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Helenizm Anlamı

İ.Ö. 330′larda İskender’in tüm Pers İmparatorluğu’nu ortadan kaldırarak Doğu ülkelerine egemen olmasından, İ.Ö. 30 yılına dek geçen dönem. Bu dönem, dünya tarihinde Helenizm Çağı ya da Helenistik Çağ olarak geçer. Üç yüz yıl kadar süren bu çağda Yunan kültürü ve Yunan dünya görüşü ile Doğu kültürleri ile Doğu dünya görüşlerinin birleşip kaynaşmasından yepyeni bir uygarlık doğdu. Bu çağda yeni felsefî akımlar, yeni dinsel görüşler ortaya çıktı. Teknik ve bilimler büyük gelişme gösterdi, bilinen dünyanın sınırları daha da genişledi. Özellikle Doğu ülkelerinde Bergama, İskenderiye, Antakya gibi çok büyük kültür merkezleri ortaya çıktı. Siyasal ve iktisadî üstünlük, Doğu’da kurulan yarı Doğulu, yarı Yunanlı ve Makedonyalı devletlerin eline geçti. Yunan dünyası her bakımdan ikinci, üçüncü plana düştü. Bu çağ, son Helenizm devleti olan Mısır Ptolemeoslar Devleti’nin Roma egemenliğine geçmesine dek sürdü.

Konu ile ilgili aramalar: Helenizm Nedir Helenizm ödev ara Helenizm kelime anlamı Helenizm sözlükte ara Helenizm ansiklopedi bilgi bankası ara Helenizm ne demek Helenizm neye denir

Helenizm ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver