Hegemonya Nedir Hakkında Bilgi

Hegemonya Nedir

Hegemonya anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Hegemonya Nedir, Hegemonya Ne Anlama Gelir, Hegemonya Ne Demektir, Hegemonya Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Hegemonya ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Hegemonya Anlamı

Bir devletin başka bir devlet üzerindeki siyasal üstünlüğü ya da baskısı.

Hegemonya (Yunanca ἡγεμονία, hēgemonía), bir sistem içerisindeki bir elemanın diğerlerinden üstün, baskın olduğunu belirtir. Marksist teoride daha teknik ve has olarak kullanılmıştır. Antonio Gramsci’nin eserlerinde baskın sınıfın boyun eğenlerin izniyle gücü kazanması olarak bahsedilmiştir. Zoraki bir yönetim olmayan hegemonya daha çok burjuvazi değerlerine göre işleyen kültürel ve ideolojik bir metod olarak anlaşılır. Politik ve ekonomik boyutu vardır: müsaade; maaş, ücret artması ve politik veya sosyal reform ile idare edilebilir.

Konu ile ilgili aramalar: Hegemonya Nedir Hegemonya ödev ara Hegemonya kelime anlamı Hegemonya sözlükte ara Hegemonya ansiklopedi bilgi bankası ara Hegemonya ne demek Hegemonya neye denir

Hegemonya ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver