Hdl İyi Kolesterol, Hdl Kolesterol Ne Demek, Hdl Kolesterol Nedir

HDL ve LDL, HDL ve LDL kolesterol, hdl ve ldl ne demek, iyi kolesterol

HDL ve LDL kolesterol nedir?

Dr. Mustafa Eraslan Soru Sor

Sponsorlu Bağlantılar

Kanda iki tür kolesterol bulunmaktadır ve bunlar iyi ve kötü olmak üzere iki şekilde ifade edilir. İyi kolesterol damar tıkanması ve yüksek tansiyon gibi sağlık sorunlarının önüne geçilmesinde bize muavenet ederken, kötü kolesterol ise bu sağlık sorunlarının görülme riskini arttırmaktadır. HDL ve LDL olarak ifade edilen bu kolesteroller, yağları taşıyan yuvarlak, misket gibi içi yağ ile dolu, dış yüzeyi protein ile kaplı damlacıklar olmaktadır. Pek hangisi iyi, hangisi kötü kolesteroldür?

HDL ve LDL kolesterol yapı olarak ne kadar birbirilerine benzerlik gösterseler de, davranış olarak birbirlerinden çok farklıdır. Bu nedenle bu iki kolesterol iyi ve kötü olarak isimlendirilmiştir. LDL kötü kolesterol, HDL ise iyi kolesteroldür. Halk arasında kötü kolesterol (LDL) lanetli kolesterol, iyi kolesterol (HDL) ise hayırlı kolesterol olarak bilinir. Bu isimlendirmeler hangisinin iyi ve kötü olduğunun kolay anlaşılabilmesini sağlar.

Halk terimiyle lanetli kolesterol LDL (kötü kolesterol) yağları vücudun her yerine dağıtmaya çalışır. LDL’nin dağıtmış olduğu bu yağları vücut hücrelerinin ihtiyacı olanını kullanır geri kalan yağ ise kanda dolaşmaya devam eder ve damar duvarlarına çökerek damar tıkanmasına sebep olur. Hayırlı kolesterol HDL (iyi kolesterol) ise LDL’nin yol açtığı sorunları önlemekle görevlidir.

HDL kolesterol vücuttaki kolesterolü karaciğere taşır, karaciğer bu kolesterolü safra içine atarak bağırsaklara gönderir ve bağırsaklarda dışkı yoluyla kolesterolü vücuttan dışarı atar. Böylece HDL vücuttaki fazla kolesterolü dışarı atarak kolesterol hastalığını önlemiş olur.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver