Hayvanlardan Bulaşan Hastalıklar, Hayvanlardan Geçen Hastalıklar Nelerdir, Hayvanlardan İnsanlara Bulaşan Hastalıklar

hayvanlardan insanlara geçen hastalıklar, hayvanlardan insanlara geçen hastalıklar nelerdir, hayvanlardan insanlara hangi hastalıklar bulaşır, hayvanlardan insanlara hangi hastalıklar geçer

Hayvanlardan bulaşan hastalıklar nelerdir?

Hayvanlardan insanlara bulaşan hastalıklar hayvanın cinsine göre değişkenlik göstermekte ve sağlık için ciddi bir tehdit oluşturmaktadır. Hayvansal besinler tüketirken tükettiğiniz hayvansal üründen zarar görmemek, sağlığınızı bozmamak için ne yediğinize ve yediğiniz ürünün sağlıklı ve hijyen olmasına dikkat etmelisiniz. Aksi durumda parazit, şarbon, brucella ve kuduz gibi sağlığı önemli derece de etkileyen hayvan hastalıklarına yakalanabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Hayvanlardan insanlara geçen hastalıklar 3 gruba ayrılmaktadır. Deniz canlılarından gelen hastalıklar, hobi olarak tüketilen evcil hayvanlar ve ticari amaçla bakılıp hem etinden hem sütünden hem de yumurtasından faydalanılan hayvanlardan gelen hastalıkladır.

Hayvanlardan insanlara en çok geçen hastalık kuduzdur. Kuduz hayvanların ısırması sonucu vücuda bulaşır. Bu rahatsızlıktır ilk 24 saat oldukça mühimdir. Hayvan ısırmasına maruz kalan kişi 24 saat içinde herhangi bir tedavi almazsa beyinde hastalık başlar. Bir diğer en çok rastlanan sorunda kene ısırmasıyla gelen kırım kongo kanamalı ateşidir.

Aynı zamanda kırım kongo kanamalı ateşi yanı sıra at menenjiti, keçi, kuş ve domuz gribi de hayvanlardan insanlara geçen hastalıklardır. Bu hastalıkların hayvanların bakımı sırasında bulaşacağı gibi, etini, sütünü ya da yumurtasını tüketmekle de bulaşır.Kedi ve köpeklerin tüylerinden topsoklazma, kadınlarda ölü ve sakat doğuma sebep olabilir. Aynı zamanda bu hayvanların tüyleri alerjiye de sebep olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver