hayvanlar doganin dengesinin korunmasinda faydalari nelerdir Hakkında Bilgi

Aşağıda hayvanlar doganin dengesinin korunmasinda faydalari nelerdir ile ilgili detaylı bilgilerin yanısıra genel anlamda hastalıkların nedenleri, belirtileri ve tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi yer almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

“Ekolojik denge, vahşi hayvanların diğer hayvanları yemesiyle sağlanır.” şeklindeki tespit, mevcut duruma göre doğrudur. Ancak bu; “Eğer vahşi hayvanlar, diğer hayvanları sağ olarak yemeselerdi, ekolojik denge olamazdı.” sonucunu doğurmuyor. Biz, sistemi hep bu şekilde işliyor gördüğümüzden dolayı öyle kabul ediyoruz. Allah, hayvanın, tekvini kanunlara muhalefetini ekolojik dengenin bir parçası olarak takdir ediyor. İnsanlar için kullanılan, “İnsan zulm eder, ancak kader adalet eder.” kaidesini; “Hayvanlar zulmediyorlar, ancak Allah adalet ediyor.” şeklinde yerini buluyor. Onların zulmu neticesinde kainattaki denge sağlanmış oluyor. “Eğer o zulmu yapmasalardı, ekolojik denge sağlanamazdı.” sonucunu çıkarmak doğru değildir.

Bu derin ve ince manayı aşağıdaki ayet ve hadis-i kudside daha açık bir şekilde bulmak mümkndür.

“İşte biz, işledikleri günahlardan ötürü, zalimlerden kimini kimine musallat ederiz.” (En’âm Sûresi)

“Zalim Allah’ın kılıcıdır, onunla intikam alır. Sonra döner zalimden intikam alır”

İşte bu şekilde sosyal düzen de sağlanmış olur. Ancak bu durum bizi, “Zalim zulmetmeseydi sosyal adalet olmazdı.” sonucuna götüremez. Ne zalim insana ve ne de canavar hayvana o zulmu yaptıran, Allah değildir. Tam aksine, Allah, onların zulmunu rahmet ve adalete çevirmiş oluyor. Kendi hallerine bırakırsa kainatta düzen adına bir şey kalmazdı.

Hayvanlarin Doganin Dengesinde Korunmasi Faydalari,Hayvanlar Doga Dengesi Korunmasi Faydası yararı yararları hayvanlarin doganin dengesini korunmasindaki faydalari nelerdir hayvanlarin doganin dengesinin korunmadaki faydalari hayvanlarin doganin dengesinde korunmadaki faydalari hayvanlarin doga dengesinin korunmasindaki faydalari nelerdir hayvanlarin doganin dengesinin korunmasinin faydalari nedir yazi

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver