Hatasız kul olmaz atasözünün anlamı hikayesi kompozisyon makale yazı açıklaması

Hatasız kul olmaz anlamı nedir , Hatasız kul olmaz ne demektir açıklaması

Hatasız kul olmaz, Hatasız kul olmaz atasözünün anlamı, Hatasız kul olmaz anlamı şu şekilde :

Sponsorlu Bağlantılar

Hiçbir insan tam değildir. Her insan bilerek ya da bilmeyerek yanılıp yanlışlığa düşebilir, suç işleyebilir, günaha girebilir. Kusurları bakımından insanlara fazla yüklenmek doğru değildir. Önemli olan insanların hatalarını yüzüne vurmak değil, hatalarını azaltmada onlara yardımcı olmaktır.

Hatasız kul olmaz konulu kompozisyon örneği

Maziye dönüp baktığımızda gördüğümüz hatalarımız ve yanlış kararlarımız için umumiyetle gençliğin cahilliğini mazeret olarak öne süreriz. Çünkü, çağrıştırdığı bir çok duygu ve düşüncenin yanısıra gençlik, aynı zamanda cahillik ve tecrübesizlik anlamında da kullanılmaktadır.

Tahsil hayatımız, özel ilişkilerimiz ve iş hayatımız için almış olduğumuz kararlarımızı bir düşünelim. Bu gün geldiğimiz nokta, vaktiyle almış olduğumuz o kararların neticesidir. Bu günkü durumumuzdan memnun isek, beis yok kendimizle gurur duyabiliriz amma eğer bu günkü yaşadığımız hayattan daha fazlasını hak ettiğimizi düşünüyorsak, yani mutlu değilsek, gençlik mazeretine sığınırız. Ancak, doğru yaptıklarımızı kendi aklımıza ve kaabiliyetimize mal ederken, hatalarımızı gençliğe yüklemek ne kadar doğrudur.

Hatalarımızı kabul etmemiz gerekiyor aksi takdirde, aynı hataları hayatımız boyunca tekrarlamamız kaçınılmaz oluyor.

HATASIZ KUL OLMAZ

Bir fasıl, geçti gitti dersin belki.Günlerden perşembe’ydi sanırım.Kapıda bir karartı belirdi.Siyah bir kadın, araladı kapıyı.Daha önce görmüş olmak ihtimali üzerinde durmadım.Yorgundum esasında, daha fazla insan ağırlayabilecek halim dermanım yoktu.Soğuğa işaret etti ince ve siyahtan keskin bir çizgiyle ayrılan eliyle.Orada boş masalar vardı, onlardan birine oturmayı ima ettiysede okadarına da onay verecek değildi kasvetim.İçerden tek boş masaya davet ettim(Hayır herşeyi hatıratlara teslimetmemeliyim).Sıcak kanlı, sevecen bir hanımefendiydi.Masaya buyur edip, menü getirmeye gittim.Pek incelemeye gerek duymadan bir kahve ve bir tatlı sipariş etti.Hazırlamak üzere mutfağa yöneldim.Hayır o an çalan şarkıyı anımsamıyorum.Bu kadar cürretten sonra; inkar etmek mi?Hayır yapmayacağım.Kanım kaynadı, her hüsn-ü zan arifesi gibi tereddütler, kötü magazin muhabirleri gibi; o dakika mesai yapmak endişesine büründü en acemisi, acaba’lar.
Kahve ve tatlı, servise hazırdı masaya teşriflerini sağladım.Birşeyler konuşulmuş olacak ki; dikkatimi celbetmek zerafetinde bulundular.fındık tanesi kadar bir burun sahibesi bu tanrıça adayı, kocaman zeytin gözleriyle gülümsemeye pek yakışıyordu.Kısa ve parlak, siyah saçları daha çok; üç-beş yaş masumiyetinden selamlıyordu etrafı.Öyle bir gülümsemek yerleştirmiş ki dudaklarına Bahşeden; sanırım yaş almak ona yasak edilmiş.Kısa süre içinde, bu kadar garip ruh hali transferi, namümkün sanırsın; karanlık kuyulardayken.Bu duygunun, en güzel tarafıdır ihtimaller.Karşı karşıya geldiğin an, çalışmayı durduran bütün melekeler, arkanı döndüğün an itibariyle; binbir roman dizdirir, zamanı israf etmemek üzere.
İnsanın aklını meşgul eden birşey var bu ahvalin her evresinde en güzeli, uzaktan seyretmek, ve hayaller en gerçektir, başka türlüsünden uzak durmak gereklidir.Birde en zor olanı var ki konuşmak, bilinmez’e yolculuk etmek, umut etmek’tir zor olan.
Küçük bir tanışma merasimi terkisinden, soğuk bir ciger tohumu hava alması ile beraber.Şehirlerin büyüsü, kar’ın en güzel yağması,bir kadın’ın en güzel gülüşü yada gülüşün en güzel kadını…
Kırmızı’nın ilk yakışmasına doya doya bakmak, bir kırmızı şal’a dolanmak kadar sıcak tutarmış adamı.Yaşanmamış olmalıydı o gün ve daha sonraları; kamyonlar kavun taşırdı sonra…

Sponsorlu Bağlantılar

1 Yorum

Cevap Ver