Haşimiler Nedir Kimdir? Hakkında Bilgi

Haşimiler Nedir Kimdir?

Haşimiler anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Haşimiler Nedir, Haşimiler Ne Anlama Gelir, Haşimiler Ne Demektir, Haşimiler Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Haşimiler ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Haşimiler Anlamı

Muhammet Peygamber’in mensup olduğu aile. Mekke’yi ve Kureyş kabilesini Haşimiler yönetirdi. Kâbe bekçiliği ve hac işlerini yönetme onuru da onlarındı. Kureyş kabilesinin başka bir kolu olan Emevîler ile sürekli çekişme içindeydiler. Emevîlerden Osman’ın Müslüman olmasıyla bu çekişmeler diner gibi oldu. Fakat Osman’ın halifeliği sırasında, özellikle de Ali halife olunca bu ayrılık yeniden alevlendi. Muaviye, Ali’ye karşı ayaklanıp Emevî Devleti’ni kurdu. Haşimiler’den olan Muhammet’in amcası Abbas kolundan gelenlerin öncülüğünde, Emevî Devleti’ne karşı gerçekleştirilen ayaklanma sonucunda, son Emevî Halifesi Mervan El Hımar öldürüldü ve halifelik Haşimiler’e geçti. Böylece Haşimiler’e geçen egemenlik Abbasîler Devleti adıyla Moğol saldırısına dek sürdü (1258). Osmanlılar döneminde Mekke Şerifliği ayrıcalığı bu aileye tanındı. I. Dünya Savaşı’nda Mekke Şerifi Hüseyin bin Ali, İngilizler ile birleşerek Osmanlılara karşı ayaklandı, Osmanlılar Arabistan’dan çekilince de kendisini Hicaz kralı ilân etti (1916). Fakat Necit Prensi Abdülaziz bin Suut, Hüseyin’i sürüp Suudi Devleti’ni kurdu (1924). Ancak Hüseyin, İngilizler ile anlaşıp bir oğlunu Irak’a (I. Faysal), bir oğlunu da Ürdün’e (Abdullah) kral yaptırdı. Haşimî ailesi şimdiki Ürdün Kralı Hüseyin’le sürmektedir. Irak’ta Haşimî iktidarıysa 14 Temmuz 1957′de Kral II. Faysal ve ailenin çoğunluğunun öldürülmesiyle son buldu.

Konu ile ilgili aramalar: Haşimiler Nedir Haşimiler ödev ara Haşimiler kelime anlamı Haşimiler sözlükte ara Haşimiler ansiklopedi bilgi bankası ara Haşimiler ne demek Haşimiler neye denir

Haşimiler ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver