Haşimato Hastalığı, Haşimato Hastalığı Kimlerde Olur, Haşimato Hastalığı Neden Olur

haşimato hastalığı nedenleri nelerdir, haşimato hastalığı sebepleri, haşimato hastalığının nedenleri, haşimato neden olur

Haşimato hastalığı nedenleri

Her birimizin boğazında tam yemek borusunun bulunduğu bölgede yemek borunun sağ ve sol tarafında yayılmış halde bulunan tiroid bezi organı iyotlu hormonlar üreterek vücudumuzu çalışma hızını gerektiği şekilde ayarlamakla görevlidir. Ancak bir takım sağlık problemleri tiroid bezini kötü etkileyerek vücudun işleyişini bozmaktadır. Bu sağlık sorunlarından biri de haşimato hastalığıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Haşimato hastalığında vücudumuzda bulunan, bakteri ve virüslere yok etmekle görevli olan savaşçı hücreler, tiroid bezinin üretmiş olduğu hormonu yabancı bir madde gibi görür ve saldırıya geçer. Savaşçı hücrelerin iyonlu hormonlara saldırması da ne yazık ki vücutta yetersiz hormon iletimine sebep olur ve molekülleri parçalayıp tiroid bezini tahrip eder. Bu sorunlara ek olarak da tiroid bezi tamamen işlevini yitirir ve tiroit hormonu yetersizliği artar.

Haşimato hastalığı genellikle kadınlarda meydana gelir. Haşimato hastalığının sebebi kesin olarak bilinmez, fakat kalıtsal olduğu düşünülür. Ailesinde haşimato hastası olanların bu hastalığa yakalanma riski bulunur. Kalıtsal olmasından şüphe edildiği gibi aşırı iyot (tuz) tüketimi ve radyasyonunda haşimato hastalığına yol açtığı söylenir.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver