Haşhaş Hangi Bölgede Yetişir Haşhaş Ne İçin Kullanılır

Haşhaş Nedir Nerede Yetişir Hangi Yörede Yetişir

Haşhaş Nedir Nerede Yetişir Hangi Yörede Yetişir, Haşhaş hangi Bölgede yetişir, Haşhaş ne için kullanılır
Haşhaş anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Haşhaş Nedir, Haşhaş Ne Anlama Gelir, Haşhaş Ne Demektir, Haşhaş Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Haşhaş ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Haşhaş Anlamı

Anadolu’nun yerli bitkisi olan haşhaşın morumsu eflâtun ya da beyaz çiçekleri, dalların ucunda tek tek açar. Bu çiçeklerden gelişen meyveler, içinde çok sayıda tohum bulunan birer fıçı biçimindedir. Meyveler rüzgârda sallandıkça, üstlerindeki delikli kapaktan çıkan küçük siyah tohumlar çevreye saçılır. Bu yağlı tohumlar çok lezzetli ve besleyicidir; haşhaş tohumlarından Anadolu’nun birçok yerinde haşhaşlı ekmek yapılır; ezilerek yemeklik yağ elde edilir.

Haşhaş kapsülleri henüz yeşil ve körpeyken çizildiğinde kabuğundan sütümsü bir sıvı sızar. Afyon sakızı denen bu beyaz sıvı, havayla karşılaştığı anda sertleşir ve koyu renkli bir macuna dönüşür. Bu maddenin bileşimindeki morfin ve kodein gibi alkaloitler, ağrı kesici, uyku verici, öksürüğü dindirici ve rahatlatıcı birçok ilâcın yapımında kullanılır. Kapsüllerin çizilmesi ve afyon alkaloitlerinin işletilmesi devlet denetimi ve güvencesi altındadır.

Konu ile ilgili aramalar: Haşhaş Nedir Haşhaş ödev ara Haşhaş kelime anlamı Haşhaş sözlükte ara Haşhaş ansiklopedi bilgi bankası ara Haşhaş ne demek Haşhaş neye denir

Haşhaş ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver