Haseki Nedir Hakkında Bilgi

Haseki Nedir

Haseki anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Haseki Nedir, Haseki Ne Anlama Gelir, Haseki Ne Demektir, Haseki Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Haseki ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Haseki Anlamı

Osmanlı İmparatorluğu’nda, sarayda çalışan ve bostancı ocağından seçilen 300 kişiye verilen ad. Aslında bunlara “hassaki” denirdi. Kırmızı çuhadan elbise giyer, ellerinde asa tutarlardı. Haseki sınıfında er bulunmaz, bütün hasekiler subay ya da astsubay olurdu. Başlarında “hasekibaşı” denilen, binbaşı rütbesinde bir subay bulunurdu. Hasekibaşı da bostancıbaşına bağlı olurdu. Hasekiler sarayda padişaha bostancılardan daha yakın hizmet vermekle görevliydi. Padişahlar kıyafet değiştirip dolaşırken yanlarında mutlaka 2-3 kıyafet değiştirmiş haseki bulunurdu. Bunun yanında Tanzimat’tan önce padişah eşlerine de “haseki” denirdi. Tanzimattan sonra “haseki” deyiminin yerine “kadınefendi” unvanı kullanılmaya başlandı. Hasekilerden bir-iki tanesi de “haseki-sultan” unvanını taşımıştır. Hasekiler içinde padişah anasına “valide sultan” denirdi.

Konu ile ilgili aramalar: Haseki Nedir Haseki ödev ara Haseki kelime anlamı Haseki sözlükte ara Haseki ansiklopedi bilgi bankası ara Haseki ne demek Haseki neye denir

Haseki ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver