Harf Devrimi Harf İnkilabı Harf İnkilabı Ne Zaman Yapıldı

Harf Devrimi Nedir Harf İnkilabı

Harf Devrimi Nedir Harf İnkilabı, Harf İnkilabı ne zaman yapıldı
Harf Devrimi anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Harf Devrimi Nedir, Harf Devrimi Ne Anlama Gelir, Harf Devrimi Ne Demektir, Harf Devrimi Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Harf Devrimi ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Harf Devrimi Anlamı

Türkiye Türkçesinin yazımı için Arap harflerinden Lâtin harflerine geçilmesi. Bu uygulama, 1 Kasım 1928′de “Türk Harflerinin Kabul ve Tatbiki Hakkında Kanun” adlı yasanın kabul edilmesiyle başladı. Yasada, 1 Aralık 1928′den itibaren kitap dışındaki tüm yayınların, 1 Ocak 1929′dan sonra kitapların da yeni Türk alfabesiyle basılması öngörülüyordu. Eski harflerin öğretimde kullanılmasını yasaklanıyordu. Lâtin kökenli Türk alfabesini ilk kez Mustafa Kemal (Atatürk) İstanbul’da Gülhane Parkı’nda 24 Kasım 1928′de halka tanıttı ve ilk dersi verdi. Harf devrimi’nden sonra, yeni Türk harfleriyle okuma ve yazmayı yaygınlaştırmak için millet mektepleri açıldı. Bu çabaların sonucunda 1935′te Türkiye’de okuryazarlık oranı % 25′e çıktı. Harf Devrimi, Cumhuriyet’in ilânından sonra gerçekleştirilen en önemli reformlardan biriydi. Türkiye’nin eğitim ve yayıncılık alanında Batı’ya yönelmesinde önemli etkisi oldu.

Konu ile ilgili aramalar: Harf Devrimi Nedir Harf Devrimi ödev ara Harf Devrimi kelime anlamı Harf Devrimi sözlükte ara Harf Devrimi ansiklopedi bilgi bankası ara Harf Devrimi ne demek Harf Devrimi neye denir

Harf Devrimi ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver