Hangi Yiyecekler Uyku Yapar, Uyku Gelmesi İçin Ne Yenir, Uyku Getiren Yiyecekler Nelerdir

uyku yapan besinler, uyku yapan gıdalar, uyku yapan yiyecekler, uyku yapan yiyecekler nelerdir

Hangi yiyecekler uyku getirir?

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Geceleri uyumakta zorluk çekiyorsanız, ne yaparsanız yapın bir türlü rahat bir uykuya dalamıyorsunuz, uyumanıza rağmen bir müddet sonra uykudan geri uyanıyorsanız tüm bu sorunları bir kenara atıp uyku öncesi uyku yapan besinler tüketerek rahat ve sağlıklı bir uykuya dalabilirsiniz. Gece yatmadan önce tüketeceğiniz uyku yapan yiyecekler sabaha kadar deliksiz bir şekilde uyumanızı ve sabahlara daha dinç bir bedenle uyanmanıza muavenet edecektir.

Peki hangi yiyecekler uyku yapar?

 

Kıvırcık salatayı sever misiniz? Eğer cevabınız evet ise gece yatmadan önce muhakkak küçük bir porsiyonda olsa kıvırcık salata yiyin. Çünkü kıvırcık salata ihtiva ettiği lactucine maddesi ile gevşemenizi ve tatlı tatlı uyumanızı sağlayacaktır.

brokoli, brüksel lahanası, kıvırcık lahana, hindiba gibi yeşil yapraklı sebzeler uyku yapan yiyecekler arasında olduğu için yatmadan önce bunları tüketebilirsiniz.

Papatya çayı da uyku getiren besinler arasındadır. Yatmada önce bir fincan papatya çayı için.

Triptofan isimli amino asitte uyku yapmaktadır. Triptofan et, balık, tavuk ve hindi etinde bolca bulunmaktadır. Aşırı tüketilmediği müddetçe sağlıklı olan bu gıdalar da rahat uyumanızı sağlayacaktır. Aynı zamanda muzda Triptofan ihtiva eder.

Karbonhidrat içeren besinlerin tüketilmesi, oreksin adlı maddenin bolca bulunduğu balığın yenmesi, niasin bakımından zengin olan yumurta, balık, tavuk, soya fasulyesi, bezelye ve çemen gibi yiyeceklerin tüketimi de uyku yapan yiyecekler listesindedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver